Patron

Schronisko w Dolinie Roztoki

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wystawe Julity Chudko pt. Mrówki. Wystawa prezentowana jest w Schronisku PTTK Stara Roztoka w ramach projektu wystawienniczego Górski Kadr w terminie od 4 października do 29 listopada.


Cykl "Mrówki" składa się z czarno - białych zdjęć ukazujących ludzi w górach. Często określam ludzi mianem „mrówek” gdy widzę ich z daleka na tle szerokiej górskiej scenerii. Są tacy mali z tej perspektywy. Nic nie znaczący wobec górskich kolosów. A jednak prą w górę z mrówczym uporem i wytrwałością. Po co oni tam idą? Czego szukają w tych górach? Czym one dla nich są? Czy znają ryzyko z nimi związane? Co myślą? Co czują? Jest wiele pytań, które zadaję sobie gdy widzę ludzi w górach. Te pytania długo zadawałam sobie wyruszając czy to będąc już w tym miejscu. Dziś znam już wiele odpowiedzi na własne pytania ale moje patrzenie na góry i bycie w nich zmienia się. Zmieniają się też moje pytania i odpowiedzi. Wiem też, że każda mrówka jest inna i nigdy nie poznam wszystkich mrówczych pytań i odpowiedzi. Mimo to a może właśnie dlatego lubię fotografować ludzi w górach i próbować szukać ich pytań i odpowiedzi w te góry zanoszonych lub w nich otrzymywanych.

 

Wystawie towarzyszy kilka kolorowych zdjęć górskich krajobrazów.

Wystawiane fotografie powstały w latach 2013 -2014 w Tatrach polskich i słowackich.

Sponsorem wydruków jest Akademia Inwestora.Julita Chudko
– jej przygoda z fotografią zaczęła się od .. gór właśnie. To właśnie w czasie swoich wypraw górskich (bardzo często w odbywanych w pojedynkę) zorientowała się, że uwielbia fotografować. Bardzo lubi podróże, szczególnie jeśli można je połączyć z trekkingiem czy wspinaczką. Wędrowała i wspinała się nie tylko w polskich górach i skałach ale również w tych zagranicznych m.in. na Ukrainie, w Grecji, Norwegii, Albanii, Macedonii, Sardyni, Maroku, Niemczech czy Austrii; chętnie zagląda w Alpy, zdobyłam.in. Grossglockner (3789 m), Grossvenediger (3662 m), Mont Blanc (4810 m). Wielbicielka sportu a w szczególności wspinaczki, rowerów górskich i biegania (również po górach). Pochodzi z Bieszczad ale aktualnie mieszka w Zakopanem gdzie zajmuje się zawodowo fotografią.
Swoje zdjęcia publikowała m.in. w czasopismach: „Tatry”, „Taternik”,„SKI Magazyn”, „Runners World Polska”, „Magazyn Bieganie”, „NPM – Magazyn Turystyki Górskiej”, „Góry – Polish Climbing Magazine”.
Ważniejsze osiągnięcia: III miejsce za cykl "Groggglockner" na XXVIII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze ( czerwiec 2014); wyróżnienie FIAP / FIAP AWARDS (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej) na XXXV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”( czerwiec 2015); pierwsza nagroda oraz wyróżnienie w Konkursie "Tatrzańska Jesień" organizowanym przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury (listopad 2014); wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie National Geographic „Nasze Karpaty” (czerwiec 2014)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

GÓRY MOJE GÓRY

Wystawa Fotografii Michała Sośnickiego

Tym razem na naszych ścianach zagoszczą fotografie Michała Sośnickiego (załączam przykładowe fotografie). Wystawa nosi tytuł Góry moje, góry.... Prezentowana w Schronisku będzie do 30 września w ramach projektu Górski Kadr.

 


Jest rodowitym krakowianinem, od kilku lat mieszkającym pod Babią Górą - w Zawoi. Fotografią zajmuję się od 2008 roku a zawodowo od 2015. Ukończyłem kurs Fotografii Artystycznej Zbigniewa Pozarzyckiego, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie. Tematem przewodnim moich prac są: krajobraz, pejzaż, architektura - głównie drewniana, przydrożne kapliczki oraz krzyże. W 2010 roku postanowił udokumentować na fotografiach Małopolski Szlak Architektury Drewnianej i ukończył ten projekt w 2012 (252 obiekty). Jak sam pisze: Stara się fotografować wyjątkowe, magiczne chwile w moich ukochanych górach, ale nie tylko w nich. Często pokazuję świat nieco inaczej...


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Baza górska Roztoka

Jak informowaliśmy wcześniej, w Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki powstała Baza górska.

Baza górska oferuje szereg szkoleń dla osób które chcą poszerzyć swoje górskie doświadczenie.


W rozszerzeniu newsa przedstawiamy kilka zdjęć z bazy i jej okolicy. Autorka zdjęć: Katarzyna Kossowska


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Rusza baza górska RoztokaPrzy schronisku im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki powstała Baza górska Roztoka, która przygotowała dla turystów szeroką ofertę szkoleń i wycieczek dedykowanych zarówno osobom, które zaczynają swoją przygodę z górami i jak i zaprawionym w górskich bojach wspinaczom.

Schronisko w Dolinie Roztoki jest miejscem o wyjątkowym położeniu. To właśnie przez Roztokę wiodły ścieżki, którymi szli pierwsi zdobywcy Tatr Wysokich. Z kolei w okresie międzywojennym Roztoka była bazą dla kolejnej generacji zdobywców – taterników robiących pierwsze wspinaczkowe przejścia na niedostępnych dotąd perciach. Pomysłodawcy Bazy górskiej Roztoka nawiązują do wielkich poprzedników i zapraszają turystów, by wspólnie pójść w ich ślady – „na niedostępne granie, w morze chmur, do domu górskiego wiatru”.


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 
Więcej artykułów…