„Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”

Anna Wende-Surmiak, Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego oraz Szymon Ziobrowski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego zapraszają na otwarcie wystawy „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę (19 grudnia) o godzinie 18.00 w willi Oksza.

 Pionierzy polskiego narciarstwa: Stanisław Barabasz, Józef Schnaider, Józef Oppenheim, Andrzej Góraś, Leon Loria, Mieczysław Karłowicz, Roman Kordys, Maksymilian Dudryk i Mariusz Zaruski – to bohaterowie projektu, jakiego jeszcze nie było! Pierwsza w historii wystawa pokazująca dzieje polskiego narciarstwa począwszy od pionierskich prób użycia dwóch desek na naszych ziemiach w końcu XIX wieku do roku 1914.

Na ekspozycji w willi Oksza można zobaczyć między innymi dzieła sztuki, fotografie a także narty, bambusy oraz kijki, pochodzące głównie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Dowiecie się z niej również o pierwszych wejściach na nartach na szczyty w Tatrach i Karpatach, pierwszych góralach na nartach i pierwszych klubach narciarskich.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja „Magia nart”, której premiera przewidziana jest na 2016 rok. W ramach projektu zaplanowane są dodatkowe atrakcje tj. spotkania, pokazy filmów, lekcje muzealne i wykłady.

„Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”


19 grudnia 2015 – 1 maja 2016
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Zamoyskiego 25, Zakopane

Organizatorzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Tatrzański Park Narodowy.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com