Andrzej Bargiel, pierwszy człowiek na świecie, który zjechał na nartach z Broad Peak’u!

Andrzej Bargiel dotarł na szczyt Broad Peak’u (8015 m.n.p.m) dziś o godzinie 11 czasu pakistańskiego, a następnie zjechał z jego wierzchołka na nartach jako pierwszy człowiek w historii.
Andrzej rozpoczął atak 24 lipca o godzinie 03:00 rano czasu lokalnego (00:00 w nocy czasu polskiego) wyruszając z obozu trzeciego. Jego zamiarem był zjazd na nartach z wierzchołka Broad Peak’u. Biorąc pod uwagę ciężkie warunki pogodowe oraz lawinę, która miała miejsce kilka dni przed atakiem, Andrzej skupił się na zjeździe z wierzchołka, a wejście  szybkościowe odsunął na drugi plan.


Kompan Andrzeja, Darek Załuski wraz z ekipą ekwadorską i hiszpańską wyruszyli na szczyt z obozu trzeciego wcześniej. Ciężkie warunki pogodowe uniemożliwiły jednak próbę ataku szczytowego i ekipa wróciła do obozu trzeciego przed wyjściem Andrzeja na szczyt. Darek Załuski zakończył próbę ataku na 7400 m n.p.m.
Andrzej samotnie podążył w kierunku wierzchołka. Na szycie Broad Peak’u stanął o 11:00 lokalnego czasu (tj. 08:00 polskiego czasu). Zjazd do bazy z wierzchołka na nartach zajął mu łącznie 3 h, z godzinnym odpoczynkiem w obozie trzecim.

Przypominamy, że Andrzej Bargiel jest pierwszym Polakiem, który dokonał pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika. Dwa lata temu Bargiel zdobył samotnie szczyt Sziszapangmy i zjechał z niego na nartach. W zeszłym roku do swoich sukcesów dopisał dwa kolejne rekordy na Manaslu, zjeżdżając z wierzchołka na nartach do wysokości, której wcześniej nikomu nie
udało się osiągnąć oraz bijąc rekord czasowy w stylu baza-szczyt-baza. Dziś do listy jego osiągnięć dołączamy kolejny ośmiotysięcznik – Broad Peak.

HIC SUNT LEONES ANDRZEJBARGIEL.COM BROAD PEAK SKI CHALLENGE
Sponsorem głównym projektu kolejny raz został kompleksowy operator logistyczny - CTL Logistics Sp. z o.o. Partnerem wyprawy po raz trzeci jest LOTTO EXTREME. Firma Ghelamco inwestor projektu Warsaw Spire została partnerem wspierającym wyprawy.
Sprzęt narciarski uczestnikom wyprawy zapewniła firma Atomic, odpowiednią odzież firma Salomon. Ponadto Andrzej Bargiel i Darek Załuski zaopatrzeni zostali w sprzęt elektroniczny przez markę Sony. W czasie ataku szczytowego Bargiel miał na sobie specjalnie zaprojektowany, himalajski kombinezon narciarski, który powstał dzięki zaangażowaniu firmy Pajak. Największy dealer Mercedes - Benz w Polsce - Sobiesław Zasada Automotive jako Partner motoryzacyjny projektu udostępnił Andrzejowi Bargielowi samochód Mercedes-Benz GLK, który wykorzystywano w trakcie treningów i przygotowań do wyprawy. Partnerem wspierającym projekt Hic Sunt Leones jest IMM - Instytut Monitorowania Mediów. Przestrzeń pod konferencję prasową, która odbędzie się po wyprawie udostępni SOHO Factory - Partner wspierający.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com