Smocza Jama

Smocza Jama położona jest w odnodze Doliny Kościeliskiej w Wąwozie Kraków. Posiada dwa otwory:
dolny, wejściowy, położony na wysokości ok. 1100 m n.p.m. (15 metrów nad dnem wąwozu) i górny, wyjściowy znajdujący się na wysokości ok. 1120 m n.p.m. (ok. 50 m nad dnem Doliny Kościeliskiej).
Nazwa jaskini pochodzi od doliny, w jakiej się znajduje ( są tu też Ratusz, Kazimierz, Rynek, Zamek ). Jaskinia znana od dawna góralom, poszukiwaczom skarbów i górnikom zamieszkującym Stare Kościeliska. Pisał o niej Gotfryd Ossowski w 1882 r. nazywając ją Smokiem, ale pomylił się, co do długości, 100 m to dużo za dużo. Zwiedzano ją już w XIX w.

Jaskinia jest 37-metrowym, stromo nachylonym tunelem, kilkakrotnie załamanym (w kształcie litery s) , dziurawiącym ścianę Wąwozu Kraków na wylot.
Dla zwykłego turysty przejcie przez Smoczą Jamę dostarcza sporo emocji. Trzeba wspiąć się do niej po drabinie i przy użyciu łańcuchów, a wewnątrz jaskini potrzebne jest własne oświetlenie. Przejcie jest strome i należy korzystać z asekuracyjnego łańcucha. Z reguły trzeba się mocno wybrudzić.
Smoczą Jamę można zwiedzać cały rok. W lecie trudności są niewielkie. Trudność wzrasta po opadach, kiedy skała staje się mokra.
W okresie zimy może wystąpić niebezpieczeństwo lawin!!! Ze zboczy Wąwozu Kraków a podczas dojścia, podejścia i w samej jaskini występują oblodzenia.

Opracowanie: Sławek Świątek


Bibliografia:
http://www.speleo.z-ne.pl/index.php?id=77&url=smoczajama.html
Tatry nr 1(11)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com