Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia znajduje się w zachodnim zboczu Doliny Kościeliskiej u stóp Raptawickiej Turni. Znajduje się około 50 m poniżej Jaskini Raptawickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Jaskini Mylnej. Jest fragmentem systemu krasowego łączącego kiedy te jaskinie. Jaskinia powstała na wskutek wymycia skał wapiennych przez podziemny potok. Nazwa jaskini pochodzi od słowa obłazki (zarośnięte turnie) i pierwszy tak ją nazwał Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 roku.
Jaskinia ta była znana od dawna ze względu na łatwy dostęp. Po wybudowaniu ciężki do Jaskini Mylnej jest często odwiedzana przez turystów.
Jej główny, wejściowy otwór znajduje się na wysokości ok. 1098 m n.p.m. i jest położony prawie 70 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Ma ok. 9 m szerokości i 2 m wysokości. Długość jaskini wynosi ok. 120 m, a deniwelacja 5 metrów.
Są to długie i wąskie korytarze. Końcowa sala ma charakter zawaliskowy.
Cała jaskinia jest sucha, jej wilgotności zwiększa się podczas opadów, w końcowej komorze można wyczuć powiew powietrza potwierdzający połączenie z pozostałymi jaskiniami systemu. Komorę Wstępną zwiedzać można przy świetle dziennym, a do dalszych partii potrzebna jest latarka. Aby udostępnić salę końcową wykonano pięciometrowy przekop.

Jaskinia dostępna jest dla turystów cały rok. Zimą w przypadku oblodzenia uważać należy na ostatnich metrach dojścia do jaskini.

Opracowanie: Sławek Świątek


Bibliografia:
http://www.speleo.z-ne.pl/index.php?id=75&url=oblazkowa.html
Tatry nr 1(11)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com