Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna to najciekawsza jaskinia dla zwykłego turysty. Znajdziemy tu prawie wszystkie atrakcje jakie można spotkać w jaskiniach. Są tu ciasne i wąskie przejścia wymagające czołgania się, duże sale i oczywiście prawdziwy labirynt korytarzy jak na jaskinię o takiej nazwie przystało. Nie zapomnijmy tez o absolutnej ciemności.

Całkowita długość jej korytarzy szacowana jest na około 1300 m, z czego prawie 300 m zostało przygotowane dla ruchu turystycznego. Pozostałe fragmenty są trudniej dostępne. Zwiedzanie całej jaskini może zająć ponad godzinę. Dla ułatwienia zwiedzania jaskinia została oznakowana.

Zwiedzanie jaskini zaczynamy od jej południowej części. Dużym otworem wchodzimy do salki gdzie zobaczymy przebicia prowadzące na powierzchnie. Są to "Okna Pawlikowskiego". Widać z nich ładny widok na Dolinę Kościeliską. Następnie poprzez bardzo niski przełaz wchodzimy do właściwej jaskini. Po kilku metrach szlak rozgałęzia się. Prawa odnoga prowadzi do największej sali jaskini - "Wielkiej Izby". Na jej końcu znajduje się wysoki komin prowadzący w kierunku powierzchni. Na szlak wrócić możemy inną odnoga. Kolejne odgałęzienie "Ulica Pawlikowskiego" prowadzi do sali zwanej "Chóry". Z stąd wracamy tą sama drogą do głównego ciągu. Dalej przez obniżenie przechodzimy do większej sali. Następnie szlak skręca w tzw. "Białą Ulicę" (kiedyś jej ściany pokryte były mlekiem wapiennym). Cały ten odcinek jest niski, a na dnie występują kałuże wody. Z "Białej Ulicy" wychodzimy do obszernej północnej części jaskini. ściany tej części jaskini są gładko przemyte, licznie występują jamki wirowe. Tutaj szlak skręca w prawo na trawers szczeliny. Trawers ubezpieczony jest łańcuchem i jego pokonanie nie nastręcza trudności. Na końcu szczeliny idziemy na usypany mostek i przechodząc go osiągamy "Komorę Końcową" z skąd wychodzimy na zewnątrz sztucznym otworem zabezpieczonym szalunkiem.

Opracowanie: Sławek Świątek


Bibliografia:
http://panda.bg.univ.gda.pl/~dbart/tatry/mylna_p.html
Tatry nr 1(11)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Poprawiony (piątek, 13 kwietnia 2012 20:32)