Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna położona jest we wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej, w masywie Organów. Północny otwór (wejściowy) położony jest na wysokości ok. 1100 m n.p.m., południowy (wyjściowy) na wysokości ok. 1112 m n.p.m. Odkryta została w roku 1934 przez Stefana Zwolińskiego, a jej uroczystego otwarcia dokonano w lipcu 1953 roku.

Od 1958 roku jest oświetlona prądem elektrycznym (jedyna w Polskich Tatrach). Zwiedzać można ją tylko z przewodnikiem w grupach 30-40 osób. Zwiedzanie odbywa się tylko w jednym kierunku. Całą jaskinię o długości około 500 m zwiedzimy w około 40 minut.

Do jaskini wchodzimy poprzez betonowy bunkier i sztucznie przekopany tunel, drewnianymi schodami dochodzimy do tunelu zwanego "Cmentarzyskiem Nacieków", następnie dochodzimy do Zwaliska z zaklinowanych w korytarzu głazów. Do kolejnej części jaskini - "Białego Chodnika" dochodzimy betonowymi schodami tu taj mamy okazję zaobserwować brązowe polewy kalcytowe, a ze stropu obserwujemy jaskiniowy deszcz. Po pokonaniu przełazu dochodzimy do "komory Złomisk" - obszernej sali z odpadłymi od stropu głazami. Z Komory Złomisk kamiennymi schodami dochodzimy do "Wielkiej komory". Tutaj uda nam się zaobserwować polewy kalcytowe, kilka stalagmitów ( największy ma 50 cm ) i "makarony jaskiniowe" - cienkie, rurkowe stalaktyty. Wielka Komora ma 27 m długości, 8 szerokości i 10 wysokości. Po zwiedzeniu Wielkiej Komory dojdziemy do "Sabałowego Jeziorka" - płytkiego stawu o wymiarach 4x4 m, w którym stoi kilka stalagmitów. Nieco dalej zza stalowych krat zobaczymy "Ogródek" niewielką salkę z naciekami. Za kolejnym niskim przejściem dochodzimy do "Pochyłej Sali" zasypanej głazami. Kolejną atrakcją jaskini są dwa niewielkie "Piaskowe Stawki", na których dnie leży piasek i żwir. Następnie mijamy niskie miejsce i dochodzimy do Komory Wstępnej, z której do wyjściowego otworu prowadzi wygodny korytarz.

W jaskini panuje temperatura około 4 st. C
Jaskinia czynna od 1 maja do 30 października.
Cena biletu - 3 zł/2,5 zł ulgowy - stan na lato 2005

Opracowanie: Sławek Świątek


Bibliografia:
http://rekreacja.interia.pl/ziemia/podziemia/artykul?aid=10669
http://www.cyf-kr.edu.pl/przewT/szlaki/punkt150.html
Tatry nr 1(11)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Poprawiony (piątek, 13 kwietnia 2012 20:33)