Czwarty Żywioł

Film dokumentalny „Śmietnisko” i opowieść „Dzienniki kołymskie” Hugo-Badera zwyciężyły w Krakowie.

 

Na zakończonym w nocy z niedzieli na poniedziałek „9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły” i „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów świata” w Krakowie, głosami publiczności przyznano nagrodę „Czwarty Żywioł”. Laureatami zostali Jacek Hugo-Bader za opowieść „Dzienniki kołymskie” i Lucy Walker za film dokumentalny „Śmietnisko”.

 

 

 

 


 

Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera?” – tak o podroży do Rosji mówił Hugo-Bader w swojej książce – reportażu. Tym razem miał okazję opowiedzieć o wyprawie na Kołymę festiwalowej publiczności, która w liczbie blisko tysiąca osób szczelnie wypełniła dwie salę Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Hugo-Bader zaczarował błyskotliwymi puentami, wciągającą narracją i autentycznością.

W kategorii „film” zwyciężył dokument Lucy Walker „Śmietnisko”. Ten nominowany do Oscara, okraszony muzyką Moby’ego obraz określany jest jako “Slumdog Milioner z ulicy filmów dokumentalnych”. To zapis trzyletniej przygody słynnego nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, gdzie udaje się na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro, by zrealizować projekt, który poprawi życie miejscowych zbieraczy odpadów.

Festiwal Podróżników Trzy Żywioły to jednak z największych i najciekawszych imprez podróżniczych w Polsce. Słynie z świetnych filmów dokumentalnych i starannie dobieranych pokazów – opowieści z różnych zakątków świata. Odbywa się od 2004 roku w Krakowie, od kilku lat także we Wrocławiu i Srebrnej Górze. W dniach od 20 do 22 kwietnia tego roku festiwalowe filmy dokumentalne będzie można zobaczyć na warszawskiej edycji Festiwalu, która odbędzie się w kinie Wisła.

 

Więcej informacji

Marek Tomalik, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , + 48 608 419 124

Piotr Trybalski, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , +48 791 851 871

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Poprawiony (sobota, 07 kwietnia 2012 20:34)