Widmo Brockenu

Górskie zjawiska

Widmo Brockenu


Widmo Brockenu (zjawisko Brockenu) - Jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk optycznych, pojawiających się w górach. Powstaje przy niskim położeniu Słońca nad horyzontem, kiedy cień obserwatora odbija się na położonych przed nim lub poniżej chmurach zalegających doliny (tzw. morza mgieł). Cień obserwatora jest kilkakrotnie powiększony i otoczony barwnymi pierścieniami (tzw. glorią, która powstaje w wyniku załamywania się promieni świetlnych na kroplach wody lub kryształkach lodu).

 

 

Jeżeli zdarzy się, że "zjawisko" staje się udziałem kilku osób - każda z nich widzi tylko swój cień i otaczającą go aureolę. Kiedy obserwator poruszy rękoma - widmo posłusznie powtórzy jego ruchy. Wydają się one jednak nieco spowolnione, co sprawia, że cień przypomina machającego skrzydłami anioła.

Nazwa Brocken pochodzi od najwyższego szczytu gór Harz w Niemczech (wys. 1142 m n.p.m.), gdzie zjawisko zaobserwowano po raz pierwszy. Obfitość opadów i częste mgły tworzą tam idealne warunki dla kapryśnego widma.

Z tym wzniesieniem wiąże się kilka legend z mitologii germańskiej (m.in. opowieści o sabacie czarownic w noc Walpurgi). Nic więc dziwnego, że Widmo Brockenu otaczane jest nie tylko aureolą promieni, ale również tajemnicy i magii ...

Pomimo wiedzy jaką posiadamy na temat tego atmosferycznego zjawiska, pozostaje ono wciąż nieuchwytne, występuje niezwykle rzadko i pojawia się wtedy, kiedy samo zechce (na nic górskie polowania na odpowiednią pogodę). Wśród taterników panuje przesąd, że widmo, ujrzane po raz pierwszy, zwiastuje nieszczęście w górach. Dopiero gdy "przyłapiemy" je trzy razy, przestaje być złym omenem. Staje się wtedy dobrą wróżbą dla wybierających się w góry.

W przesądy można wierzyć lub nie. Jedno jest pewne. Zjawisko Brockenu pozostawia niezapomniane wrażenie i wzbudza zachwyt. W końcu rzadko kiedy możemy ujrzeć siebie w świetlistej aureoli, zawieszonych w mlecznym morzu chmur ...

Opracowanie, zdjęcie: onna (Agnieszka)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com