Pasma tatrzańskie

Pasma tatrzańskie

Na naszym nie największym kontynencie, Karpaty nie należą do największych łańcuchów górskich ani też najwyższych, ale za to położone w ich północnej części Tatry należą do najurokliwszych, bardzo przy tym urozmaiconych masywów górskich.

Całe Tatry zajmują obszar niemal 800 km2 a ich wymiary w planie mieszczą się w ramach nie przekraczających 60 km (największa długość) na 20 km (największa szerokość).

Z innych ważnych liczb wymienić trzeba największą wysokość nad poziom morza = 2655 - Gerlach (Gerlachovský Štit*) i długość przebiegającej od Przełęczy Żdziarskiej (Sedlo pod Prislopom) po Przełęcz Huciańską (Hutianské sedlo) głównej grani tatrzańskiej, która w rozwinięciu wynosi ok. 75 km.
Przełęcz Żdziarska (Sedlo pod Prislopom) łączy Tatry (lub oddziela - jak kto woli) z Magurą Spiską, a Przełęcz Huciańska (Hutianské sedlo) - ze Skoruszyńskimi Wierchami.

Główna grań tatrzańska przechodzi przez blisko 100 ważniejszych szczytów i turni. Jako ciekawostkę podać należy, że wiele wybitnych szczytów (również tych najwyższych) leży poza główną granią Tatr, np. Gerlach (Gerlachovský Štit), Łomnica (Lomnický Štit), Krywań (Krivaň), Bystra czy Kozi Wierch wraz z całą Orlą Percią.

 

 

W ukształtowaniu Tatr wyróżnia się trzy części; są to (od północnego wschodu):

  • Tatry Bielskie (Belianské Tatry) - ok. 50 km2,
    z najwyższym Hawraniem (Havran) - 2152 m,
  • Tatry Wysokie(VysokéTatry) - mniej niż 350 km2,
    z Królem Tatr - Gerlachem - 2655 m,
  • Tatry Zachodnie(Západné Tatry) - blisko 400 km2,
    kulminujące na Bystrej (Bystra) - 2248 m.

 


Tekst i mapy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

* *Granica w Tatrach przebiegała w różnym czasie różnymi graniami i wcale nie była to zawsze granica polsko-słowacka,
jednak to, co czytacie, pisane to jest po polsku, na polskiej stronie, dlatego też w pierwszej kolejności używane są w zdaniach nazwy polskie,
jednak dla terenu położonego na Słowacji przywołane są w nawiasach nazwy w mianowniku języka gospodarzy tych terenów

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com