Schronisko Roztoka

Schronisko Roztoka (1031 m n.p.m.)

Szlaki wychodzące:

Szlak Wybierz kolejne miejsce Czas*
Wodogrzmoty Mickiewicza

15'

* Podane powyżej orientacyjne czasy przejścia danego odcinka szlaku określono na podstawie czasów zawartych w ogólnodostępnych mapach i przewodnikach. Planując wędrówkę należy skorygować podane czasy w oparciu o aktualną kondycję fizyczną oraz panujących warunków atmosferycznych.

Adres 

Skrytka pocztowa 200
34 - 500 Zakopane
telefon: (0-18) 207-74-42
fax: brak

Schroniskiem kieruje:

Ania i Stefan Krupa

75 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 6, 8, i 9- osobowych. W całości obiektu otrzymujemy: jadłodajnie, bufet, świetlice, łazienki, prysznice, elektryczność, ciepłą wodę, kuchnie i suszarnię turystyczną. Wrzątek podawany za darmo. Zasięg operatorów sieci telefonii komórkowej (PLUS GSM, TM GSM, miejscami Orange GSM) i Internetu (warunkowo), pośrednictwo pocztowe (skrzynka pocztowa). Od lipca do września msze święte w niedzielę o godz. 19.30

Schronisko położone jest w sąsiedztwie Wodogrzmotów Mickiewicza. W rzeczywistości, wbrew często spotykanej nazwie "schronisko w Dolinie Roztoki", usytuowane jest już w Dolinie Białki i stanowi świetny punkt wypadowy m.in. w okolice Morskiego Oka, na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Roztoki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich czy Rusinową Polanę.
Często spotykaną nazwą schroniska jest też "Stara Roztoka", a to z racji tego, że położony nieopodal w Dolinie Roztoki szałas (wiata) nosi miano "Nowej Roztoki".

Historia:

Do II wojny światowej schronisko stanowiło główną bazę taternictwa polskiego operującego po stronie słowackiej, dziś - pozostając nieco na uboczu, oferuje atmosferę z dawnych lat.

Pierwszy budynek schroniska powstał na Polanie Stara Roztoka w 1876r. Został on usytuowany przy starej drodze do Morskiego Oka, która była czynna do 1901 r.
Wybudowane przez Towarzystwo Tatrzańskie schronisko niewiele różniło się od pasterskich szałasów - było całkowicie drewniane, z paleniskiem w środku. Odwiedzało je wiele ciekawych postaci, wśród których znaleźli się m.in. Stanisław Witkiewicz, Tytus Chałubiński czy też słynny góral: Sabała. Ówczesnym gospodarzem schroniska był Franciszek Dorula z Poronina.
Od roku 1894 gospodarzył tu słynny zakopiański przewodnik i jeszcze słynniejszy skrzypek - Bartuś Obrochta.
W latach 1911-1912 budynek rozebrano i wykorzystując część elementów rozbudowano.
W 1913r, nieco dalej od drogi do Morskiego Oka, stał już nowy, czteroizbowy, wybudowany przez Towarzystwo Tatrzańskie budynek.
Od 1932r Polskie Towarzystwo Tatrzańskie dalej rozbudowywało schronisko.
W 1938r mieściło już 120 turystów. W czasie II wojny światowej zajęli je Niemcy, ale nie uległo zniszczeniu i szybko powróciło do swego właściwego przeznaczenia.

Po wojnie kierownikami schroniska byli między innymi: taternik Paweł Vogel (lata: 1951-1957) i Andrzej Krzeptowski (lata: 1957-1968) - przyszły gospodarz schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Od roku 1974 dzierżawcą schroniska jest ratownik TOPR Marek Pawłowski.

 

Schronisko nosi imię Wincentego Pola - wybitnego poety, geografa i etnografa, i po dziś dzień służy odwiedzającym je turystom.
Pomimo wielokrotnych renowacji schronisko utrzymało swój dawny styl.

Strona internetowa:

http://www.schroniskoroztoka.com.pl/

Cennik:

Ceny noclegów:
(sezon trwa od początku wakacji do końca września)
Pokój 2-osobowy od osoby 30 zł po sezonie, 40 zł w sezonie;
Pokój 3-osobowy od osoby 30 zł po sezonie, 37 zł w sezonie;
Pokój 4-osobowy od osoby 30 zł po sezonie, 35 zł w sezonie;
Pokój 5-osobowy od osoby 30 zł po sezonie, 32 zł w sezonie;
Pokój 6-osobowy od osoby 30 zł po sezonie, 32 zł w sezonie;
Pokój 8-osobowy od osoby 30 zł po sezonie, 32 zł w sezonie;
Pokój 9-osobowy od osoby 30 zł po sezonie, 32 zł w sezonie;
Jednorazowa opłata za pościel - 10zł.
Święta Bożego Narodzenia, Bożego Ciała i Weekend majowy ceny jak w sezonie.
Sylwester noc od osoby 100 zł.
Grupa powyżej 10-ciu osób po sezonie 25 zł od osoby.


Bogata i smaczna kuchnia:
Śniadanie - 10-15 zł;
Obiad - 20-30 zł;
Kolacja - 10-15 zł.

Opracowanie: Roman Grześkowiak

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com