Schronisko PTTK na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak (1100 m npm)

Szlaki wychodzące:

Szlak Wybierz kolejne miejsce Czas*
Iwaniacka Przełęcz

75'

Polana Pisana

35'

Wyżnia Tomanowa Polana

80'

Smreczyński Staw

30'

* Podane powyżej orientacyjne czasy przejścia danego odcinka szlaku określono na podstawie czasów zawartych w ogólnodostępnych mapach i przewodnikach. Planując wędrówkę należy skorygować podane czasy w oparciu o aktualną kondycję fizyczną oraz panujących warunków atmosferycznych.

Adres

Skrytka pocztowa 191
34 - 500 Zakopane
telefon: (0-18) 207-05-20
fax: (0-18) 207-09-65

Schronisko prowadzą:

Anna i Grzegorz Gąsienica-Daniel

Oferta:

85 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 4-, 6-, 8- i wieloosobowych; bar - jadłodajnia, kuchnia turystyczna, świetlica, biblioteka, łazienki z prysznicami z ciepłą wodą (w pewnych godzinach) ulokowane w podziemiach schroniska, zniżki noclegowe dla członków PTTK

Schronisko jest świetnym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Wołowiec (dla turystów z dobrą kondycją), Dolinę Chochołowską oraz do jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej. Można również wybrać się na niedługi spacer do pobliskiego Smreczyńskiego Stawu lub do Wąwozu Kraków.

Historia:

Pierwszym obiektem turystycznym w Dolinie Kościeliskiej była altana turystyczna zbudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1875 r. przy Lodowym źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska. Drugą altanę Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało na Polanie Smytniej w 1892 r., obok krzyża Wincentego Pola, trzecią w 1896 r. nad brzegiem Stawu Smreczyńskiego. Niestety z biegiem lat wszystkie trzy budynki uległy zniszczeniu.

Początki schroniska sięgają roku 1910, kiedy to istniało i działało w Dolinie Kościeliskiej, na Hali Pysznej, schronisko, którego zarządcą był klub narciarski Zakopiańskiego Oddziału Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego.
Schronisko to było zwykłym szałasem pasterskim z dwoma izbami i piecem do ogrzewania. Przebywali w nim "pionierzy" narciarstwa i turystyki w Tatrach. Od 1936 r. schronisko nosiło imię Władysława Strzeleckiego i było otwarte przez cały rok. W czasie II wojny światowej dawało schronienie partyzantom radzieckim i kurierom tatrzańskim w drodze na Węgry. Niestety spłonęło w 1945 r., trafione pociskiem z niemieckiego moździerza.
Po zakończeniu wojny, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie podjęło decyzję o budowie nowego schroniska dla turystów.

 

Zostało wzniesione w latach 1947 - 1949, w stylu nowozakopiańskim, według projektu zakopiańskiej architekt Anny Górskiej i do dziś służy turystom. Pierwszym patronem schroniska był Bronisław Czech, świetny narciarz i olimpijczyk, a jednym z budowniczych i gazdów "Ornaku" był Stanisław Marusarz. W czerwcu 1973 r. budynek schroniska otrzymał imię prof. Walerego Goetla - znawcy i zwolennika ochrony przyrody tatrzańskiej.

 

 

 

 

 

Strona internetowa:

www.ornak.tatry.net.pl

 

Cennik:

 • Noclegi
   w pokoju 2-u os. z umywalką 35 zł
   w pokoju 2-u os. bez umywalki 33 zł
   w pokoju 3-y os. bez umywalki 33 zł
   w pokoju 4-o os. bez umywalki 30 zł
   w pokoju 8-o os. bez umywalki 27 zł

 

 

Opracowanie: Roman Grześkowiak

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Poprawiony (niedziela, 17 lipca 2011 09:46)