Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej

Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m.)

Szlaki wychodzące:

Szlak Wybierz kolejne miejsce Czas*
Czarny Staw Gąsienicowy

30'

Przełęcz Między Kopami

25'

Dolina Sucha Stawiańska

30'

Czerwony Staw

70'

Wolarczyska

45'

Dolina Sucha Stawiańska

30'

Psia Trawka

50'

Dolina Sucha Stawiańska

30'

* Podane powyżej orientacyjne czasy przejścia danego odcinka szlaku określono na podstawie czasów zawartych w ogólnodostępnych mapach i przewodnikach. Planując wędrówkę należy skorygować podane czasy w oparciu o aktualną kondycję fizyczną oraz panujących warunków atmosferycznych.

Adres

Skrytka pocztowa 193
34 - 500 Zakopane
telefon: (0-18) 201-26-33
fax: (0-18) 206-25-86

Schroniskiem kieruje:

Andrzej Kusion

Oferta:

120 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4-, 6- i wieloosobowych; pokoje z łazienkami i bez; pokoje dla niepalących; jadłodajnia, bufet, przechowalnia nart i bagażu, kiosk, pośrednictwo pocztowe, informacja turystyczna, stacja TOPR, ciepła woda, prysznice, elektryczne oświetlenie, świetlica, sala TV, automaty telefoniczne, zniżki PTTK, akceptacja kart kredytowych.

Rejon Hali Gąsienicowej słynie z pięknych, wysokogórskich szlaków turystycznych dla zaawansowanych i mniej wprawnych turystów. Ponadto jest to dobry punkt wypadowy na łatwe i trudne wspinaczki (kolebka polskiego taternictwa).
Zimą tereny Kasprowego Wierchu - to doskonałe tereny narciarskie (wyciągi krzesełkowe i kolej linowa). W schronisku działa Szkoła Narciarska BACA. Możliwość uprawiania narciarstwa wysokogórskiego - ski-alpinizmu.
Do schroniska prowadzi znakowany szlak rowerowy.

Znajdujący się obok schroniska węzeł szlaków turystycznych umożliwia przejście do sąsiednich dolin oraz wejście na różne wierzchołki.
Schronisko stanowi doskonałe miejsce wypadowe m.in. na Czarny Staw Gąsienicowy, Kozią Przełęcz, Kasprowy Wierch, Świnicę, Kościelec, Zawrat, Kozi Wierch, Granaty, Krzyżne czy Dolinę Pańszczycy.

Historia:

Pierwszym obiektem na Hali Gąsienicowej działającym od 1891 r. była szopa góralska, wcześniej wykupiona i przerobiona na altanę przez Towarzystwo Tatrzańskie.
Ze względu na wzrastającą popularność Hali Gąsienicowej, kilka lat później przebudowano ją na schronisko noclegowe, a w stojącej obok szopie urządzono kuchnię. Niedługo później powstały w tym rejonie dwa kolejne schroniska: jedno prywatne i drugie wybudowane przez Towarzystwo Tatrzańskie.W 1911r nocowała w nim m.in. Maria Skłodowska-Curie. Wkrótce i one przestały wystarczać dla ogromnej rzeszy turystów.
Wiosną 1914r pierwszy szkic budowli "z dużych głazów nieobrabianych na zewnątrz" nakreślił architekt Jan Koszyc-Witkiewicz.
Istniejące obecnie schronisko według ostatecznego projektu Zdzisława Kalinowskiego i Karola Sicińskiego wzniesione zostało w latach 1921-25 przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, głównie staraniem ówczesnego prezesa - Stanisława Osieckiego, którego działalność została uhonorowana pamiątkową tablicą, wiszącą wewnątrz.
W budowę schroniska wiele trudu włożyła Kompania Wysokogórska 3 PSP.
Uroczystego otwarcia dokonał w 1925 roku prezydent RP Stanisław Wojciechowski, któremu towarzyszył Mariusz Zaruski jako adiutant, a mszę odprawił wybitny turysta i taternik, twórca Orlej Perci - ks. Walenty Gadowski.

Budowa schroniska miała swoich zagorzałych entuzjastów i przeciwników, jak zawsze, gdy budowano coś w Tatrach. Jedni nazywali je najpiękniejszym schroniskiem tatrzańskim, podkreślając, jak dobrze (patrząc od północy) jego sylwetka, z wieżyczką zakończoną trójkątnym dachem, harmonizuje z trójkątnymi sylwetkami obu Kościelców, stanowiących majestatyczne granitowe tło dla zbudowanego także z granitu schroniska. Inni, a wśród nich znany taternik Mieczysław Świerz, nazywali schronisko murowaną fortecą, z której "aby dojrzeć, jaka pogoda robi się na dworze, trzeba głowę na patyku wysunąć przez obmurowane głazami okna...".

Murowany budynek zainspirował turystów do nadania mu nazwy "Murowaniec".
Rocznie nocowało w nim ok. 7 tys. turystów.
W 1930 r. wmurowano tu tablicę upamiętniającą Adama Asnyka, wielkiego poetę i miłośnika Tatr.
Schronisko szczęśliwie przetrwało II wojnę światową i zaraz po jej zakończeniu otwarto je dla turystów. Na początku 1949r otwarto tu również placówkę naukową Polskiego Towarzystwa Geograficznego ze stacją meteorologiczną i centrum badania pokrywy śnieżnej. W latach 1950-52 schronisko poddano modernizacji i dobudowano zachodnie skrzydło.
5 grudnia 1963r częściowo strawił je pożar. Spalił się dach i poddasze wraz z popularną wśród turystów salą noclegową zwaną "trumną". Zaraz po tej tragedii przystąpiono do odbudowy schroniska, którą ukończono 4 miesiące później. Od tego czasu schronisko dzielnie służy turystom i jest jednym z najbardziej obleganych w Tatrach.

W pobliżu schroniska, również na Hali Gąsienicowej, znajduje się "Betlejemka" - budynek Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA, w którym odbywają się wszelkiego rodzaju kursy, związane z uprawianiem alpinizmu.

Strona internetowa:

www.murowaniec.interkom.pl

www.murowaniec.e-tatry.pl

www.murowaniec.pttk.pl

Cennik:

Pokój 2-, 3-, 4-osobowy - 34zł (cena za 1 miejsce)
Pokój 5-, 6-osobowy - 33zł (cena za 1 miejsce)
Pokój 8-, 10-osobowy - 31zł (cena za 1 miejsce)
Pokój 12-osobowy - 28zł (cena za 1 miejsce)

Schronisko należy do najbardziej uczęszczanych w Tatrach. Miejsca noclegowe dobrze jest rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Dodatkowa opłata miejscowa (klimatyczna):

Dorośli/pracujący - 1,60zł za dobę
Dzieci/uczniowie - 1zł z dobę

Obowiązujący cennik usług noclegowych został ustalony w oparciu o przyznaną obiektowi kat. III standardu usług. Ustalone ceny mogą być obniżone w przypadku zaniżenia standardu usług przyznanej schronisku kategorii.

Aktualne opłaty za przechowywanie bagażu / pary nart oraz cennik oferowanego wyżywienia znaleźć można na stronie internetowej schroniska.

Opracowanie: Roman Grześkowiak

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com