Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem (1406 m n.p.m.)

Szlaki wychodzące:

Szlak Wybierz kolejne miejsce Czas*
Czarny Staw Pod Rysami

50'

Wodogrzmoty Mickiewicza

65'

Mnichowy Potok

80'

Schronisko W Dolinie Pięciu Stawów Polskich

120'

* Podane powyżej orientacyjne czasy przejścia danego odcinka szlaku określono na podstawie czasów zawartych w ogólnodostępnych mapach i przewodnikach. Planując wędrówkę należy skorygować podane czasy w oparciu o aktualną kondycję fizyczną oraz panujących warunków atmosferycznych.

Adres

Skrytka pocztowa 201
34 - 500 Zakopane
Telefon: (0-18) 207-76-09
Fax: brak

Kierownik schroniska:

Maria Łapińska

Oferta:

Schronisko prowadzi działalność noclegową w dwóch budynkach: starym i nowym. W nowym budynku może spać 35 osób, a w starym 43 osoby. Razem jest to 78 miejsc noclegowych w pokojach 3-, 4-, 5-, 6- i wieloosobowych; jadłodajnia, restauracja, bufet, bar, kuchnia turystyczna, przechowalnia bagażu, umywalki, prysznice z ciepłą wodą, zniżki PTTK

Pięknie położone schronisko, nad najsłynniejszym tatrzańskim stawem, stanowi doskonałe miejsce wypadowe m.in. na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz czy Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

Historia:

Pierwsze schronisko turystyczne "z prawdziwego zdarzenia" zostało wybudowane w roku 1836r, choć najwcześniejsze wzmianki o istniejącym schronie w tym rejonie pochodzą z roku 1823.
W 1865r schronisko spłonęło.
W 1874r Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło budowę nowego schroniska, które nazwano imieniem Stanisława Staszica.
W latach 1890-1891, dostawiono obok niego drugi budynek przeznaczony na wozownię, służącą turystom do "garażowania" konnych powozów. Schronisko służyło turystom do 1898r, kiedy to kolejny pożar strawił budynek. Budynek wozowni, po pożarze właściwego schroniska, przejął jego rolę i tak jest do dziś. Przez wiele lat gazdował tutaj stary Franciszek (zmarły w 1978r), bohater wielu dykteryjek, do dziś opowiadanych przy schroniskowych stolikach, stąd dawna nazwa schroniska - "U Franka". Obecnie "Stare Schronisko" (była wozownia) jest najstarszym istniejącym schroniskiem w Tatrach Polskich.

Dzięki dużej popularności rejonu Morskiego Oka w latach 1907-1908 Towarzystwo Tatrzańskie nieopodal "Starego Schroniska" na północnej morenie stawu wybudowało drugie, tzw. "Nowe Schronisko", które stoi tam do dnia dzisiejszego.

 

Od 1945r schronisko prowadzi rodzina Łapińskich. Najpierw gospodarzyli tu legendarni Wanda i Czesław Łapińscy, potem ich syn, Wojciech, zmarły w 1985r, a obecnie jego żona, Maria. Pani Wanda Łapińska, zwana przez Taterników pieszczotliwie Dziunią, przez wiele lat po matczynemu opiekowała się kolejnymi pokoleniami wspinaczy. Czesław Łapiński był zaś znanym taternikiem, współautorem wielu pierwszych przejść, m.in. ściany Kazalnicy. W 1976r schronisko zostało uznane za zabytkowy i prawnie chroniony zespół architektury turystycznej. W latach 1988-1992 przeprowadzono jego remont kapitalny (z zachowaniem pierwotnego wyglądu), wymieniając 80% ścian zewnętrznych, dużą część konstrukcji dachu i jego pokrycia. Wybudowano też nowoczesną biologiczną oczyszczalnię ścieków. Odnowiono i zmodernizowano pomieszczenia wewnętrzne, łazienki i sanitariaty, dzięki czemu stało się najbardziej komfortowym schroniskiem w polskich Tatrach.
W schroniskowych progach gościło wielu znakomitych gości. W 1997r w schronisku gościł m.in. papież Jan Paweł II. Nakręcono tu też kilka obrazów filmowych, a raz wybudowano nawet w studiu filmowym wierną kopię schroniskowej werandy, na potrzeby filmu "Spirala" Krzysztofa Zanussiego, wypożyczając na czas zdjęć oryginalne zdjęcia i inne ozdoby.

Strona internetowa:

lapinska.maria.webpark.pl

www.morskieoko.lapinska.prv.pl

Cennik:

W przygotowaniu

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Roman Grześkowiak

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com