Schronisko Na Hali Kondratowej

Schronisko Na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.)

Szlaki wychodzące:

Szlak Wybierz kolejne miejsce Czas*
Przełęcz Kondracka

75'

Kuźnice

60'

Polana Białego

80'

* Podane powyżej orientacyjne czasy przejścia danego odcinka szlaku określono na podstawie czasów zawartych w ogólnodostępnych mapach i przewodnikach. Planując wędrówkę należy skorygować podane czasy w oparciu o aktualną kondycję fizyczną oraz panujących warunków atmosferycznych.

Adres

Skrytka pocztowa 197
34 - 500 Zakopane
telefon: (0-18) 201-91-14
fax: brak

Kierownik schroniska:

Andrzej Skupień

Oferta:

20 miejsc noclegowych w pokojach 6- i 8-osobowych; bufet, jadalnia, świetlica, ciepła woda (o pewnych porach), zniżki dla członków PTTK.

To najmniejsze schronisko w polskiej części Tatr stanowi dobry punkt wypadowy na Giewont, Czerwone Wierchy i do Doliny Małej Łąki.

Historia:

Już w pierwszej połowie XIX w przy szałasach na Hali Kondratowej odpoczywali turyści posilając się owczym mlekiem.
Przed rokiem 1910 powstał w rejonie hali niewielki schron narciarski, wybudowany przez Jerzego Uznańskiego.
W 1911 r. został on zniszczony przez lawinę, a dwa lata później odbudowany.
W 1933 roku wyrosło tu "dzikie" schronisko za sprawą Polaków - zamożnych górali z Murzasichla. Po wojnie zostało rozebrane.

W latach 1947-48 wybudowano dzisiejsze schronisko z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zajął się tym Stanisław Skupień - sportowiec, olimpijczyk, członek PTT i GOPR.
Osiadł na Hali Kondratowej już w 1946 roku wraz ze swoim kuzynem - Stanisławem Jaroszem, późniejszym kierownikiem tatrzańskich schronisk na Hali Gąsienicowej i Polanie Chochołowskiej oraz na Markowych Szczawinach pod Babią Górą.
Od początku w schronisku wyczuwało się też kobiecą rękę. Stanisławowi Skupniowi pomagała żona - Helena.
Schronisko budowali też m.in.: Szymon Zarycki, Jakub Wawrytko, Stanisław Wawrytko, Bolesław Hoły.
W roku 1950 powiększono schronisko o dodatkowe skrzydło.
29 kwietnia 1953 r. schronisko przeżyło niecodzienną przygodę, z grani długiego Giewontu oberwała się mała turniczka i w postaci lawiny runęła w dół w kierunku Hali Kondratowej. Jeden z głazów ważący ok. 70 t zatrzymał się w okolicy schroniska, a drugi 30 tonowy wbił się w południowo zachodni róg jadalni schroniska. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a "kamienny gość" spoczywa do dzisiaj obok schroniska. Po tym zdarzeniu rozwiązano problem schodzenia lawin. Prowadzono odstrzał turniczek. Wykonywała to ekipa górników. Trwało to dwa miesiące. Później przeprowadzono badania geologiczne. Zagrożenie zostało całkowicie zlikwidowane.
W miejscu, gdzie stoi schronisko, nie ma tendencji do schodzenia lawin śnieżnych.

W 1970 roku obiekt otrzymał tytuł "Najmilszego schroniska" w krajach pozaalpejskich.
Od ponad pięćdziesięciu lat gazduje w nim rodzina Skupniów.

Schronisko odwiedzają rokrocznie tłumy turystów, głównie udających się na Giewont.
Do schroniskowych gości należą również niedźwiedzie. Między innymi odwiedziła je kiedyś, wraz ze swym potomstwem, słynna niedźwiedzica "Magda". Hala Kondratowa gości też wiele innych zwierząt. Pod schronisko podchodzą jelenie, sarny, łanie. Kiedy Polana pustoszeje, to zdarza się, że pasą się w pobliżu schroniska. W okresach ciężkich i bardzo mroźnych zim, rzadko, ale zdarzało się, że nad schronisko przychodziły kozice. Do tradycji już należy, że po schronisku przechadzają się psy. Są one najczęściej pupilami turystów. Każdy chciałby im dogodzić. Zazwyczaj polega to na dokarmianiu. Na Hali Kondratowej były to zawsze owczarki podhalańskie. Jednym z nich była suczka o imieniu "Zbójka". Obecność schroniskowych czworonogów zaznaczano również w księdze pamiątkowej. Pod datą 19 maja 1952 roku w owej księdze znajduje się następujący wpis: "Wycieczka z Lubawy z województwa olsztyńskiego wraca z Giewontu, którego nie zdobyła z powodu głębokiego śniegu. W schronisku pies ugryzł w piętę koleżankę Kisicką. Pana profesora Kwaśniewskiego pies znieważył, ponieważ nie chciał wziąć chleba. I dlatego Pan profesor czuje się obrażony. Podpisano: sekretarka wycieczki".

Strona internetowa:

Brak strony

Cennik:

W przygotowaniu

Opracowanie: Roman Grześkowiak

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com