Hotel Górski Na Polanie Kalatówki

Hotel Górski Na Polanie Kalatówki (1198 m n.p.m.)

Szlaki wychodzące:

Szlak Wybierz kolejne miejsce Czas*
Schronisko Na Hali Kondratowej

40'

Kuźnice

25'

Polana Białego

60'

* Podane powyżej orientacyjne czasy przejścia danego odcinka szlaku określono na podstawie czasów zawartych w ogólnodostępnych mapach i przewodnikach. Planując wędrówkę należy skorygować podane czasy w oparciu o aktualną kondycję fizyczną oraz panujących warunków atmosferycznych.

Adres

Skrytka pocztowa 194
34 - 500 Zakopane
telefon: (0-18) 206-36-44, (0-18) 201-28-27
fax: (0-18) 206-36-44

Kierownik hotelu:

Marta Łukaszczyk

Oferta:

96 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3- i 5-osobowych; apartamenty; rabaty PTTK na usługi noclegowe; rabaty na usługi noclegowe dla posiadaczy kart stałego Klienta Hotelu, śniadania w cenie noclegu; pokoje z odbiornikami TV, łazienkami, umywalkami; łazienki na poszczególnych piętrach; restauracja, sauna, siłownia, solarium, sala do tenisa stołowego, wypożyczalnia leżaków i zimowego sprzętu sportowego, pełen zakres usług serwisowych i porad fachowych związanych z wypożyczanym sprzętem, sala konferencyjna, akceptacja kart kredytowych, przyjmowanie psów, informacja turystyczna, parking strzeżony, teren zabaw dla dzieci, w pobliżu schroniska wyciągi orczykowe

Hotel Górski na Polanie Kalatówki należy do członkostwa Polskiej Izby Turystycznej. Posiada również rekomendację Polskiego Zrzeszenia Hoteli. W hotelowej restauracji można zobaczyć bardzo ciekawą kolekcję starego sprzętu narciarskiego i ekspozycję zdjęć. Wystrój wnętrza kawiarni przypomina o jazzowym klimacie - na ścianach są prezentowane zdjęcia z imprez jazzowych odbywających się tu od 1959 roku. W miesiącach wrzesień/październik organizowana jest tu impreza muzyczna pod nazwą Jazz Camping Kalatówki. We wrześniu 1998 roku wznowiono tradycję jesiennego muzykowania. Zimą odbywają się w okolicy zawody w zjazdach na "byle czym" oraz pokazy jazdy na starym sprzęcie narciarskim.

Hotel organizuje wycieczki wędrowne w góry, wycieczki narciarskie, kuligi, umożliwia wynajęcie przewodników górskich z międzynarodową licencją UIAGM. Bezpośrednio do samego hotelu mogą dojeżdżać na swym rowerowym sprzęcie kolarze górscy. W ofercie dla dzieci znajduje się bezpieczna i atrakcyjna nauka jazdy na nartach i desce.

Hotel organizuje również: uroczyste kolacje i bankiety, szkolenia, konferencje, imprezy integracyjne, zielone szkoły, galerie i wystawy zdjęć, pokazy filmów, wieczory regionalne z ogniskami, kapelę góralską, spektakle w Teatrze Wielkim i spływy Dunajcem.
Hotel jest atrakcyjnym punktem startowym do wędrówek po okolicznych szlakach. ścieżką nad Reglami można dojść do pięknych dolin tatrzańskich. Wędrując na Halę Kondratową w niedługim czasie można dotrzeć do skrzyżowania szlaków skąd można wejść na Giewont i Czerwone Wierchy.

Historia:

Pierwsze schronisko, które wybudowało tutaj w latach 1911-1913 Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy, zostało spalone w czasie II wojny światowej. Rosnąca popularność Kalatówek sprawiła, że już przedtem przestało ono wystarczać, w związku z czym TTN przystąpiło do budowy dużego, murowanego schroniska. W 1938 r., na narciarskie mistrzostwa świata FIS, oddano do użytku jedno z najokazalszych i najbardziej komfortowych schronisk polskich - Hotel Górski na Kalatówkach. Został zbudowany w rekordowo krótkim czasie 150 dni. Zaprojektował go znany sportowiec i architekt Józef Jaworski.
Niezbyt urodziwy budynek, który według Witolda Henryka Paryskiego przypomina "wyolbrzymioną stajnię szwajcarską", do dziś wzbudza kontrowersje.
Na Kalatówkach tętniło niegdyś pasterskie życie. Smutnym świadectwem minionych lat są ogołocone z roślinności zbocza Upłazu Kalackiego.
W 1968 r. spustoszenia w tutejszym drzewostanie dokonał huraganowy wiatr halny, wiejący z szybkością niemal 300 km/h.
Dzisiaj tereny wokół schroniska stanowią znakomity poligon dla początkujących narciarzy.

Do niepotwierdzonych historii, dotyczących Hotelu Górskiego na Kalatówkach, należy wzmianka w kilku publikacjach o zbombardowaniu hotelu w czasie II wojny światowej. W naukowej książce "Lotnicza historia, archeologia i tradycja miejsca" znalazła się następująca wzmianka:

"Latem 1942 r. Podhale odwiedził generalny gubernator Hans Frank. Podobno podczas wizyty w górskim hotelu "Berghaus Krakau" na Kalatówkach dokonano próby zamachu. Z nieznanego, małego samolotu została zrzucona bomba, która trafiła w taras i wybuchła pod nim. Historia jest sensacyjna, bardzo mało znana i godna większej uwagi."

Sensacyjne wzmianki na ten temat pojawiły się również w "Pamiętniku PTT" III 1994 w rozmowie pt. "Gdy na Tatry spadały bomby". Temat ten poruszony został również w książce "Stacja końcowa Zakopane" (1999). Istniejąca tam wzmianka mówi:

"Górski hotel na Kalatówkach na czas okupacji zamieniony został na rezydencję gubernatora Hansa Franka. Przyjeżdżał on prawie w każdą niedzielę na wypoczynek, czując się tam wyjątkowo bezpiecznie. Latem 1942 r. nad Kalatówki nadleciał mały, nieznany samolot i zrzucił bombę. Trafiła ona w taras od strony południowej i przebijając zbrojenie wybuchła w piwnicach, nie czyniąc żadnych strat w samej konstrukcji budynku. Tym razem Frank uszedł z życiem. Nikt nie dowiedział się, skąd przyleciał ów samolot i kto był jego pilotem."

Według Józefa Nyki - autora wielu przewodników po górach, informacje o tajemniczym nalocie trudno jest poważnie komentować. Należałoby je raczej zakwalifikować do przewodnickich legend.

Strona internetowa:

www.kalatowki.com.pl

www.kalatowki.pl

Cennik:

Obowiązuje od 24.12.2004r do 20.12.2005r

Standard pokoju / okres rozliczeniowy 24 grudnia  - 2 stycznia 11 lutego -  3 kwietnia 2 stycznia  -   11 lutego,

29 kwietnia -   4 maja,

10 lipca      - 28 sierpnia

3 kwietnia  -  29 kwietnia,

4 maja       - 10 lipca,

28 sierpnia - 23 grudnia

apartament 196 zł 188 zł 160 zł 128 zł
pokój 1os.   (z umywalką) 68 zł 63 zł 58 zł 46 zł
pokój 2 os.  (z umywalką) 132 z 122 zł 110 zł 90 zł
pokój 2 os.  (z łazienką) 176 zł 166 zł 136 zł 112 zł
pokój 3 os.  (z umywalką) 171 zł 162 zł 141 zł 111 zł
pokój 3 os.  (z łazienką) 258 zł 249 zł 198 zł 165 zł
pokój 5 os.  (z umywalką) / cena za jedno miejsce 48 zł 44 zł 37 zł 35 zł

W cenę noclegu wliczone jest śniadanie w cenie 11zł, z wyjątkiem świąt

Grupy szkolne:

Termin: Cena:
3 kwietnia - 29 kwietnia

24 zł

(cena za jedno miejsce noclegowe)

4 maja - 10 lipca
28 sierpnia - 23 grudnia

Koszt dostawnego łóżka wynosi 50 % ceny łóżka w danym pokoju.
Do wyżej wymienionych cen doliczana jest opłata klimatyczna.
Ceny pozostałych usług (m.in.: masaże, sauna, siłownia, wyciąg narciarski, kuligi) dostępne na stronie internetowej Hotelu.

Opracowanie: Roman Grześkowiak

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com