Schroniska tatrzańskie
Polskie Schroniska Tatrzańskie
Wykaz schronisk:
- Hotel Górski Na Polanie Kalatówki
- Schronisko Na Hali Kondratowej
- Schronisko nad Morskim Okiem
- Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej
- Schronisko na Polanie Chochołowskiej
- Schronisko PTTK na Hali Ornak
- Schronisko W Dolinie Pięciu Stawów Polskich
- Schronisko Roztoka
Schroniska w Tatrach służą wszystkim tym, których ścieżki wiodą po tatrzańskich szlakach turystycznych. Zaspokajają jedną z podstawowych potrzeb turysty - dają mu schronienie pod dachem, gdzie może przeczekać złą pogodę, wypocząć, pożywić się i przespać. W dawnych latach taką przystań dawały górskim wędrowcom różne koliby, altany, szałasy, bacówki. Później funkcję tę przejęły schroniska. Od 1873 roku przeważnie wznosiło je w polskich górach (nie tylko Tatrach) i utrzymywało Towarzystwo Tatrzańskie (1873-1922), później Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (1922-1950), z przerwą okupacyjną, a obecnie, od roku 1950, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze.
Na przestrzeni lat schroniska tatrzańskie niszczyły pożary, wiele rozpadło się ze starości, ale prawie natychmiast na ich miejscu powstawały nowe piękniejsze i większe. Wszystkie zaś, bez względu na okres ich trwania, zawsze spełniały i do dziś spełniają role nieodzownej przystani na górskich szlakach.
Obecnie w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego funkcjonuje siedem schronisk turystycznych PTTK oraz jeden Hotel Górski PTTK. Obiekty, o których mowa to: Schronisko Na Polanie Chochołowskiej, Schronisko Na Hali Ornak, Schronisko Na Hali Kondratowej, Hotel Górski Na Polanie Kalatówki, Schronisko "Murowaniec" Na Hali Gąsienicowej, Schronisko W Dolinie Pięciu Stawów Polskich , Schronisko "Roztoka" oraz Schronisko Nad Morskim Okiem. Różnią się one wielkością i standardem usług, uwarunkowanym często położeniem. Posiadają od 20 ("Kondratowa") do 133 miejsc noclegowych ("Chochołowska") i prowadzą przeważnie pełne żywienie. Wszystkie stoją otworem o każdej porze dnia i roku dla każdego turysty. Prowadzone są przeważnie przez doświadczonych ludzi gór, którzy służą turystom radą i pomocą oraz rzetelną informacją.
W obiektach tych znajdują się stacje i punkty Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w których dyżurują ratownicy, czuwający nad bezpieczeństwem turystów i udzielający im pomocy w razie potrzeby.
Regulamin schroniska PTTK
- Schronisko PTTK przeznaczone jest przede wszystkim dla turystów, zwłaszcza dla członków PTTK
- Schronisko oznaczone jest na zewnątrz emblematem PTTK.
- W schronisku uwidocznione są:
- regulamin schroniska
- cennik usług wraz z informacją o zniżkach organizacyjnych (wysokość, warunki udzielania)
- informacja o szlakach prowadzących do sąsiednich schronisk oraz miejscowości - zasadniczo w formie mapy lub schematu
- informacja o rozkładzie jazdy komunikacji publicznej z najbliższej miejscowości (przystanku, stacji)
- informacje o grożących niebezpieczeństwach i zasadach wzywania pomocy
- Schronisko zapewnia:
- noclegi w warunkach turystycznych
- proste posiłki i ciepłe napoje
- wrzątek do naczyń własnych turysty bezpłatnie lub w cenie nie przekraczającej kosztów
- nieodpłatne korzystanie z kuchni turystycznej - pomieszczenia umożliwiającego przygotowanie posiłku we własnym zakresie także przy użyciu kuchenki turystycznej
- spożycie w jadalni posiłków przygotowanych we własnym zakresie
- wykorzystanie jadalni w charakterze świetlicy poza okresem wydawania posiłków
- korzystania z apteczki wyposażonej w środki pierwszej pomocy
- turystom nocującym w schronisku, możliwość przechowania ekwipunku oraz suszenia odzieży i obuwia, a także naprawy sprzętu turystycznego we własnym zakresie ]
- Prowadzący (schronisko) udziela w ciągu 14 dni odpowiedzi w sprawie rezerwacji noclegów. Odpowiedz jest wiążąca dla obydwu strony.
- Turyści przyjmowani są na noclegi według kolejności zgłoszeń, z tym że, w chwili otwarcia recepcji lub przy równoczesnym zgłoszeniu , pierwszeństwo przysługuje członkom PTTK. Członkom PTTK oraz organizacji, z którymi ZG PTTK podpisał porozumienie, przysługuje zniżka organizacyjna.
- Schroniska obowiązane są udzielić schronienia i 1 noclegu turyście, który nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska, stacji kolejowej, miejscowości, a także ze względu na zjawiska atmosferyczne itp. - nawet jeżeli wszystkie miejsca są zajęte. Udzielanie noclegu także w warunkach zastępczych upoważnia do pobrania opłaty, nie przekraczającej ceny najtańszego noclegu w schronisku.
- W schronisku obowiązuje cisza nocna. Używanie instrumentów muzycznych i urządzeń nagłaśniających nie może zakłócać wypoczynku turystów i odbywać się bez ich zgody.
Opracowanie: Roman Grześkowiak
« poprzednia | następna » |
---|