Schroniska tatrzańskie

Polskie Schroniska Tatrzańskie

 

Wykaz schronisk:

 

Schroniska w Tatrach służą wszystkim tym, których ścieżki wiodą po tatrzańskich szlakach turystycznych. Zaspokajają jedną z podstawowych potrzeb turysty - dają mu schronienie pod dachem, gdzie może przeczekać złą pogodę, wypocząć, pożywić się i przespać. W dawnych latach taką przystań dawały górskim wędrowcom różne koliby, altany, szałasy, bacówki. Później funkcję tę przejęły schroniska. Od 1873 roku przeważnie wznosiło je w polskich górach (nie tylko Tatrach) i utrzymywało Towarzystwo Tatrzańskie (1873-1922), później Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (1922-1950), z przerwą okupacyjną, a obecnie, od roku 1950, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze.

Na przestrzeni lat schroniska tatrzańskie niszczyły pożary, wiele rozpadło się ze starości, ale prawie natychmiast na ich miejscu powstawały nowe piękniejsze i większe. Wszystkie zaś, bez względu na okres ich trwania, zawsze spełniały i do dziś spełniają role nieodzownej przystani na górskich szlakach.

Obecnie w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego funkcjonuje siedem schronisk turystycznych PTTK oraz jeden Hotel Górski PTTK. Obiekty, o których mowa to: Schronisko Na Polanie Chochołowskiej, Schronisko Na Hali Ornak, Schronisko Na Hali Kondratowej, Hotel Górski Na Polanie Kalatówki, Schronisko "Murowaniec" Na Hali Gąsienicowej, Schronisko W Dolinie Pięciu Stawów Polskich , Schronisko "Roztoka" oraz Schronisko Nad Morskim Okiem. Różnią się one wielkością i standardem usług, uwarunkowanym często położeniem. Posiadają od 20 ("Kondratowa") do 133 miejsc noclegowych ("Chochołowska") i prowadzą przeważnie pełne żywienie. Wszystkie stoją otworem o każdej porze dnia i roku dla każdego turysty. Prowadzone są przeważnie przez doświadczonych ludzi gór, którzy służą turystom radą i pomocą oraz rzetelną informacją.

W obiektach tych znajdują się stacje i punkty Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w których dyżurują ratownicy, czuwający nad bezpieczeństwem turystów i udzielający im pomocy w razie potrzeby.

 


 

Regulamin schroniska PTTK

 • Schronisko PTTK przeznaczone jest przede wszystkim dla turystów, zwłaszcza dla członków PTTK
 • Schronisko oznaczone jest na zewnątrz emblematem PTTK.
 • W schronisku uwidocznione są:
  1. regulamin schroniska
  2. cennik usług wraz z informacją o zniżkach organizacyjnych (wysokość, warunki udzielania)
  3. informacja o szlakach prowadzących do sąsiednich schronisk oraz miejscowości - zasadniczo w formie mapy lub schematu
  4. informacja o rozkładzie jazdy komunikacji publicznej z najbliższej miejscowości (przystanku, stacji)
  5. informacje o grożących niebezpieczeństwach i zasadach wzywania pomocy
 • Schronisko zapewnia:
  1. noclegi w warunkach turystycznych
  2. proste posiłki i ciepłe napoje
  3. wrzątek do naczyń własnych turysty bezpłatnie lub w cenie nie przekraczającej kosztów
  4. nieodpłatne korzystanie z kuchni turystycznej - pomieszczenia umożliwiającego przygotowanie posiłku we własnym zakresie także przy użyciu kuchenki turystycznej
  5. spożycie w jadalni posiłków przygotowanych we własnym zakresie
  6. wykorzystanie jadalni w charakterze świetlicy poza okresem wydawania posiłków
  7. korzystania z apteczki wyposażonej w środki pierwszej pomocy
  8. turystom nocującym w schronisku, możliwość przechowania ekwipunku oraz suszenia odzieży i obuwia, a także naprawy sprzętu turystycznego we własnym zakresie ]
 • Prowadzący (schronisko) udziela w ciągu 14 dni odpowiedzi w sprawie rezerwacji noclegów. Odpowiedz jest wiążąca dla obydwu strony.
 • Turyści przyjmowani są na noclegi według kolejności zgłoszeń, z tym że, w chwili otwarcia recepcji lub przy równoczesnym zgłoszeniu , pierwszeństwo przysługuje członkom PTTK. Członkom PTTK oraz organizacji, z którymi ZG PTTK podpisał porozumienie, przysługuje zniżka organizacyjna.
 • Schroniska obowiązane są udzielić schronienia i 1 noclegu turyście, który nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do innego schroniska, stacji kolejowej, miejscowości, a także ze względu na zjawiska atmosferyczne itp. - nawet jeżeli wszystkie miejsca są zajęte. Udzielanie noclegu także w warunkach zastępczych upoważnia do pobrania opłaty, nie przekraczającej ceny najtańszego noclegu w schronisku.
 • W schronisku obowiązuje cisza nocna. Używanie instrumentów muzycznych i urządzeń nagłaśniających nie może zakłócać wypoczynku turystów i odbywać się bez ich zgody.

Opracowanie: Roman Grześkowiak

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com