Zwiedzanie - Trasa III

TRASA: Skrzyżowanie ul. Staszica i Krupówki - Józefa Piłsudskiego - Bronisława Czecha - Rondo Kuźnickie - Droga na Bystre - Droga na Antałówkę - ul. Antałówka - Wierchowa - Jagiellońska - Chałubińskiego - Witkiewicza - Zamoyskiego - Krupówki

Kolejną wycieczkę (tym razem bardzo spacerową) zaczynamy na skrzyżowaniu ulic Krupówki i Staszica i kierujemy się na ulicę Piłsudskiego. Po 300m. Skręcamy w ulicę Tetmajera. Tu, pod numerem 15 stoi Willa "Opolanka", w której znajduje się Muzeum Kornela Makuszyńskiego.
Nie bez powodu to w "Opolance" swoją siedzibę ma oddział Muzeum Tatrzańskiego. To tutaj znajdowało się ostatnie mieszkanie pisarza. "Opolanka" to kamienica z lat 30. XX wieku. Jako muzeum funkcjonuje od 1966r. W czterech pokojach na piętrze zgromadzone są zbiory polskich i zagranicznych wydań dzieł Makuszyńskiego, fotografie, obrazy, meble i pamiątki osobiste pisarza i jego żony.

OTWARTE:

  • środa-niedziela: 9:30-13:30
WSTĘP:
  • bilet normalny: 4,28zł
  • bilet ulgowy: 3,21zł

Wracamy na ulicę Piłsudskiego i podążając nią docieramy pod skocznię narciarską.
Skocznia Wielka Krokiew została oddana do użytku pod koniec stycznia 1925r. Uroczysta inauguracja połączona z konkursem skoków miała miejsce 22 marca. Jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Jej poprzedniczka - skocznia w Dolinie Jaworzynki - służyła przed nią od 192r., lecz jako niewielki obiekt przestała dorównywać możliwościom szybko rozwijającej się dyscypliny.
Skocznia Wielka Krokiew była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana. Obecnie jest to kompleks pięciu skoczni: Wielka, średnia, Mała, Malutka i Maleńka Krokiew.
Trzykrotnie rozgrywały się tu Mistrzostwa świata w Narciarstwie Klasycznym: w 1929, 1939 i 1962 roku. Rekord skoczni - ustanowiony przez Svena Hannawalda - padł 18.01.2003r. i wynosi 140m.

Przed nami wizyta w kolejnym muzeum. Kierujemy się więc ulica Bronisława Czecha w stronę Ronda Kuźnickiego. Tuż przy Rondzie, po lewej stronie, znajduje się siedziba Dyrekcji TPN i Muzeum Przyrodnicze TPN (Chałubińskiego 42a).
Muzeum Przyrodnicze TPN powstało 30. rocznicę utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego - 25.10.1984r. W tworzenie pierwotnej wystawy zaangażowały się osoby, które na trwałe wpisały się w historię ochrony przyrody tatrzańskiej: Witold Henryk Paryski i prof. Mieczysław Klimaszewski. Sale wystawowe Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego zajmują powierzchnię ok. 600m2. Część z nich to wystawa stała, obejmująca przyrodę nieożywioną Tatr i zagadnienia związane z flora i fauną parku. Pozostała część to tzw. "wystawy czasowe" (tematycznie związane z Tatrami) oraz sala audytoryjna, w której bez dodatkowych opłat (w ramach biletów wstępu do ośrodka dla grupy) odbywają się pokazy filmów przyrodniczych.

OTWARTE:

  • Poniedziałek-sobota: 8:00-15:00

Dalej kierujemy się na Koziniec. Mijamy Rondo, wchodzimy na Drogę na Bystre, dalej Drogą na Antałówkę docieramy do budynku stojącego na szczycie wzgórza. Jest to słynny dom "Pod Jedlami" - największy i chyba najpiękniejszy dom w stylu zakopiańskim. Zbudowany został w 1897r. dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego, według projektu Stanisława Witkiewicza. Dom "Pod Jedlami" jest własnością prywatną (pozostaje w posiadaniu rodziny Pawlikowskich), oglądać go można więc tylko z zewnątrz. A jest co podziwiać! Ten wspaniały dom z malowniczymi schodami osłoniętymi galerią półkoliście zakończonych okien wspartą na kamiennym łuku, z wysoką podmurówką, sprawia wrażenie wspartego na skarpie zamku. Otacza go ogród, w którym niegdyś rosły jodły, od których przyjął nazwę, a dziś pozostały stuletnie cisy, limby, modrzewie i stojąca na środku lipa. Blisko płotu oddzielającego ogród od drogi stoi stylowa, pokryta gontem, projektowana na wzór dzwonnicy kościelnej studnia.
Na terenie tej samej posesji stoi niewielki budynek, niegdyś spełniający rolę obiektu gospodarczego właścicieli domu "Pod Jedlami". Po 1972r. - nazwany już domem "Pod Jesionami" - gościł Zofię i Witolda Paryskich, twórców "Encyklopedii Tatrzańskiej" i licznych prac dotyczących Tatr i Podhala.

Kierując się w dół Drogą na Antałówkę, na północny-zachód otwiera się przed nami szeroki widok: ponad stokiem Antałówki góruje Pasmo Gubałowskie, a u jego stóp rozpościera się Kotlina Zakopiańska z charakterystycznymi wieżami Kościoła świętego Krzyża i masywną bryłą Hotelu "Kasprowy".

Po małym podejściu, tuż za skrzyżowaniem z ulicą Broniewskiego, dochodzimy do Willi "Witkiewiczówki" stojącej po lewej stronie drogi (Antałówka 6). Została ona wybudowana w latach 1903-1904 według projektu bratanka Stanisława Witkiewicza - Jana Koszyca Witkiewicza. Pierwszą właścicielka domu była siostra Stanisława Witkiewicza - Maria. Po śmierci matki, w grudniu 1931r., zamieszkał tu i przebywał do śmierci sam Witkiewicz. Dom nie jest udostępniony do zwiedzania.

Nieco za "Witkiewiczówką", uliczką w lewo można dojść na grzbiet Antałówki, skąd roztacza się piękny widok na Tatry i Kotlinę Zakopiańską. Idąc dalej przez Antałówkę schodzimy napotkanym żółtym szlakiem turystycznym do ulicy Jagiellońskiej. Zanim wrócimy ulicami Witkiewicza i Zamoyskiego na Krupówki, skręćmy w lewo w ul. Chałubińskiego. 100m. za skrzyżowaniem, po lewej stronie, stoi dawny ekskluzywny pensjonat "Palace" (Chałubińskiego 7), wybudowany w 1930r. W czasie okupacji budynek został zajęty przez Niemców i zmieniony w placówkę gestapo. W podziemiach mieściło się więzienie, gdzie przesłuchiwane i torturowane były setki mieszkańców Zakopanego i innych miejscowości Podhala. Niektórzy ginęli tu rozstrzelani, dla innych "Palace" był zaledwie początkiem katorgi, której końcem były obozy koncentracyjne.

Wracając do skrzyżowania kierujemy się w lewo w ulicę Witkiewicza i dochodzimy do ulicy Zamoyskiego, a stąd już tylko kawałek do Krupówek i zasłużonego po takim spacerze posiłku - przepysznych pstrągów na dziesiątki sposobów w restauracji "Pstrąg Górski" w dolnej części Krupówek, tuz za postojem dorożek ;) (Polecam).

Opracowanie: Dżagietka


Bibliografia:
  • Plan Miasta Zakopane; PPWK S.A., "Copernicus"; 2001
  • Plan Miasta Zakopane; Wydawnictwo Kartograficzne DAUNPOL Sp. Z o.o.; 2003
  • "Tatry, Zakopane. Przewodnik" - Sylwia Sądowska, Piotr Sądowski; Wydawnictwo Literat; 2003
  • "Zakopane. Spacery i wycieczki" - Ksenia Szczepanik-Ładygin; Oficyna Wydawnicza "Rewasz"; 2004
  • "Zakopane. Przewodnik historyczny" - Lidia Długołęcka, Maciej Pinkwart; Wydawnictwo PTTK "Kraj"; 1989
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com