• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

Startuje 17. Moc Gór Festiwal

To już w tym tygodniu! W czwartek 24 czerwca rusza 17 edycja Mocy Gór. Spotkania z Andrzejem Bargielem czy Justyną Kowalczyk-Tekieli, Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Puchar Świata w Biegach Górskich WMRA - Tatra Race Run, Nagroda Taternika, aktywności outdoorowe, to tylko wierzchołek dużej góry lodowej, którą będą zdobywać uczestnicy wydarzeń w ciągu 4 festiwalowych dni.


Moc Gór Festiwal to oczywiście wielkie święto filmu górskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają do obejrzenia aż 31 wyjątkowych produkcji, które z pewnością na długo zapadną w pamięci widzów. Uczestników wydarzenia czekają projekcje z całego świata (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, USA, Hong Kong, Nepal, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Iran). 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo. Nie zabraknie produkcji z wątkami ekologicznymi prezentowanych we współpracy z Green Film Festival z Krakowa.

Jednak nie samą kinematografia człowiek żyje. Uczestnicy festiwalu spotkają się z wyjątkowymi osobistościami świata górskiego i outdoorowego w ramach programu spotkań tematycznych. Pełna lista prelegentów prezentuje się w tym roku następująco:

Andrzej Bargiel, Justyna Kowalczyk-Tekieli, Kacper Tekieli, Roman Ficek, Magdalena Gorzkowska, Anna Tybor, Zuzanna Witych, Artur Małek, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Darek Załuski, Janusz Majer, Bernadette McDonald, Wojciech Szatkowski, Maciej Pawlikowski, Piotr Trybalski, Maciek Piera, Jerzy Porębski, Beata Sabała – Zielińska.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Czyste Tatry: przybywa wolontariuszy, którzy chcą sprzątać góry

Od początku czerwca trwa internetowa rejestracja wolontariuszy na jubileuszową, dziesiątą edycję Czystych Tatr. Wystarczyły nieco ponad dwa tygodnie, żeby zapełniła się jedna trzecia miejsc. Na liście jest już ponad 500 osób i z każdym dniem ich przybywa. W tym roku sprzątać nasze najwyższe góry będzie 4000 chętnych.


Czyste Tatry odbywają się nieprzerwanie od dziesięciu lat i nie było przeszkody, która zatrzymałaby wolontariuszy Stowarzyszenia Czysta Polska przed posprzątaniem szlaków. Upał, ulewny deszcz, a nawet pandemia nie powstrzymała miłośników gór przed realizacją swojej misji. Musieli jedynie dostosować się do obostrzeń, by jeszcze mocniej zaznaczyć, że nawet w niesprzyjających okolicznościach dobro środowiska naturalnego jest dobrem najwyższym.

W tegorocznej, dziesiątej edycji wielkiego sprzątania weźmie udział 4000 wolontariuszy. Jednak ze względu na obostrzenia „tylko” 2500 otrzyma koszulki uprawniające do bezpłatnego wstępu na szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od początku czerwca trwa rejestracja internetowa, w której przewidziano 1500 miejsc i już ponad jedna trzecia listy zapełniła się osobami z całej Polski, które chcą dać dobry przykład i być częścią tego edukacyjnego projektu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Czyste Tatry po raz dziesiąty

Od 2012 roku, każdego lata, wolontariusze Stowarzyszenia Czysta Polska wyruszają na tatrzańskie szlaki w ramach wielkiej, cyklicznej akcji „Czyste Tatry”. W sobotę 31 lipca, zaplanowano jubileuszowy, dziesiąty finał tej pięknej inicjatywy, która od dekady zmienia przyzwyczajenia oraz świadomość ekologiczną Polaków.

Organizatorzy „Czystych Tatr” od lat udowadniają, że nie ma trudności, z którą sobie nie poradzili. Dość powiedzieć, że w dziesięciu dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 33 tysiące wolontariuszy, którzy znieśli z gór ponad sześć ton śmieci. Nigdy nie zatrzymała ich pogoda. Nie przeszkodziła również pandemia, bo w 2020 roku, wolontariusze Czystej Polski również sprzątali szlaki. Tym razem jednak, ze względu na obowiązujące obostrzenia ich liczba została ograniczona do 2500. Nie było też eko-miasteczka na Równi Krupowej, koncertów, ani prelekcji, jak to miało miejsce w poprzednich edycjach.

Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników, tegoroczna edycja będzie miała podobny charakter. W większości (1500 miejsc) wolontariusze będą rejestrować się przez internet (www.czystapolska.org.pl), a następnie odbierać pakiety startowe w siedmiu punktach mobilnych, zlokalizowanych przy wejściach na najbardziej popularne szlaki: do Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej, Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Chochołowskiej, Kuźnic oraz w Punkcie Informacji Turystycznej pod Gubałówką. Punkty będą czynne w dniu akcji w godzinach 7:00 do 15:00. Każdy z wolontariuszy zostanie zaopatrzony w worki na śmieci oraz rękawiczki. Nie zabraknie też prowiantu na drogę i kilku przydatnych dodatków, o które zadbają partnerzy wydarzenia.

Każdy z 2500 wolontariuszy otrzyma również, jak co roku, wyjątkową koszulkę, która pełni także rolę identyfikatora uprawniającego do bezpłatnego wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy zniosą z gór śmieci i zostawią worki w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Wówczas, we współpracy z Organizacją Odzysku Opakowań – Rekopol, odpady zostaną wywiezione na miejsce segregacji. Wolontariusze podzielą odpady zgodnie z zasadami recyklingu i oddadzą do utylizacji.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

17. Moc Gór Festiwal – spotkanie z Andrzejem Bargielem


Nieco ponad 2 tygodnie dzielą nas od 17. spotkania w ramach Moc Gór Festiwalu (wcześniej Spotkania z Filmem Górskim). Organizatorzy przygotowali program, dzięki któremu każda dusza spragniona górskich spotkań i związanych z nimi emocji znajdzie długo wyczekiwane ukojenie.Konkurs filmowy, spotkania z gośćmi ze świata gór, warsztaty outdoorowe czy kolejna gala nagród „Taternika”, to wszystko już 24 – 27.06. w Zakopanem i Kościelisku.

Pierwsze emocjonujące spotkania czekają uczestników już w czwartek. Od rana w zakopiańskim kinie Sokół rozpoczną się projekcje w ramach międzynarodowego konkursu filmowego. Wieczorem przyjdzie pora na pierwsze spotkanie, podczas którego o książce „Pięć Stawów. Dom bez adresu” opowie jej autorka Beata Sabała-Zielińska. Na przestrzeni festiwalowych dni, wśród gości wydarzenia pojawią się m.in. Andrzej Bargiel, Justyna Kowalczyk-Tekieli, Kacper Tekieli, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Roman Ficek, Bernadette McDonald i wiele znanych osobistości świata górskiego.

Przed nami również 4. już edycja gali nagród „Taternika” im. Jerzego Kukuczki. Ciężki rok zdominowany wydarzeniami związanymi z pandemią koronawirusa nie zniechęcił wspinaczy i podróżników do realizacji postawionych celów,przynajmniej w ich dużej części.


W niedzielę organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w Górskim Pikniku Charytatywnym. Uczestnicy mogą liczyć na atrakcje takie jak: ścianka wspinaczkowa TOPR, balon z Nowego Targu, balon z MOT-u, warsztaty przyrodnicze TPN, park linowy, warsztaty dla dzieci z PZU, DJ Redbull, konkursy i zawody dla najmłodszych (Krokiet, Quad dla dzieci, Wóz strażacki dla dzieci, trening skoczkiń z Kubą Kotem).

Dla tych, którym wszelkie okoliczności uniemożliwią przyjazd na Podhale, organizatorzy, podobnie jak w roku ubiegłym, uruchomią specjalną platformę on-line, która pozwoli na każdemu na udział w wydarzeniu przynajmniej na poziomie wirtualnym.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Moc Gór – Moc Kina!

Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury przygotowaliśmy wyjątkowy projekt dla miłośników górskiej kinematografii. Ci, którzy uczestniczyli w minionych edycjach Spotkań z Filmem Górskim, będą mogli wrócić do nich - nie tylko wspomnieniami. Ci zaś, którzy z różnych powodów nie mogli brać udziału w Festiwalu, będą mieli okazję nadrobić filmowe zaległości.

W ramach projektu Moc Gór – Moc Kina wyselekcjonowano 28 najlepszych filmów z minionych lat, w tym w znakomitej większości filmy nagrodzone podczas Festiwalu Moc Gór (wcześniej Spotkania z Filmem Górskim) i szereg innych ważnych oraz niezwykle wartościowych produkcji. Przed Wami trzy polskie premiery filmów z zagranicy! Zobaczymy niemal wszystkie produkcje nagrodzone podczas minionej, 16. edycji Moc Gór 2020.


Filmy dostępne będą on-line (za pośrednictwem naszej strony www) 24h/7, w terminie od 22.10.2020 (od godz.9:00) do 30.10.2020 (do godz. 23:59).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska