• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

Wesołych Świąt


Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był jeszcze lepszy niż ten, który właśnie przemija.

życzy redakcja

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Sześć rdzennych kobiet z boliwijskiego ludu Ajmara, pragnie stanąć na szczycie najwyższej góry swojego kraju – Sajamie. Kiedyś pracowały wyłącznie jako kucharki i tragarki, karmiące turystów i dostarczające ich plecaki do baz pod szczytami najwyższych gór Boliwii. Jednak zawsze miały w sobie tę ciekawość: jakie to uczucie stać na szczycie? Postanowiły ją zaspokoić, a także pokazać, że mogą na równi z mężczyznami zdobywać szczyty, nawet nie rezygnując ze swoich codziennych, tradycyjnych strojów.

 


Do tej pory zdobyły już pięć 6-tysięczników: Illimani, Huayna Potosí, Acotango, Parinacota i Pomarapi. Mają więc doświadczenie i determinację, a jedyną przeszkodą są finanse. Przeszkodą, której same nie pokonają. Możesz pomóc im zrealizować najważniejszy punkt ich projektu pod tym linkiem: www.generosity.com/community-fundraising/indigenous-women-climb-the-highest-peak-of-bolivia

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Po raz szósty posprzątamy Tatry!

 


Już 30 czerwca i 1 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 6. edycji projektu Czyste Tatry! Rafał Sonik, organizator akcji, wspólnie z ambasadorami i wolontariuszami projektu wyruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to co zostawili po sobie mniej eleganccy turyści. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Blue Cafe! Szykuje się także bicie rekordu Guinnessa!
Projekt Czyste Tatry, organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska, ma zaledwie sześć lat, ale efekty jego krótkiej historii są zdumiewające. Co roku jednoczy wokół idei wspólnego sprzątania Tatr zaangażowane grono wolontariuszy, znane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich gór. Poza Rafałem Sonikiem ambasadorami projektu są: znany youtube’r ReZigiusz, aktorzy Anna Kerth i Mateusz Janicki, trenerka Adrianna Palka, pogodynek TVN Bartek Jędrzejak, snowboardzista Mateusz Ligocki i inni!

Ubiegłoroczne sprzątanie Polski w ramach projektu Czyste Tatry zaangażowało prawie 4,5 tysiąca ochotników.
Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku i zachęcają wszystkich do rejestrowania się na stronie: www.czystetatry.pl. Podczas akcji „Czyste Tatry” zaplanowana została wyjątkowa akcja edukacyjna na temat recyklingu, stanowiąca również próbę ustanowienia rekordu Polski oraz Guinnessa. Wszyscy wolontariusze będą mogli wziąć udział w układaniu największej mozaiki z 6 ton surowców wtórnych, inspirowanej symboliką narodową.
Materiał do realizacji tego niepowtarzalnego projektu zapewni partner wydarzenia Jan Niezbędny, a będzie to regranulat stworzony z foliowych odpadów, a następnie zabarwiony różnymi kolorami. Po zakończeniu akcji surowiec trafi do fabryki marki i zostanie przetworzony na specjalną linię ekologicznych worków na śmieci Eko Natura, które będą wykorzystane podczas następnej edycji „Czystych Tatr”. W ten sposób zamknięty zostanie krąg, w którym przyroda harmonijnie koegzystuje z człowiekiem.


Inspiratorem projektu oraz jego głównym organizatorem jest znany przedsiębiorca i kierowca rajdowy Rafał Sonik.
-Sześć lat temu znieśliśmy wielką jak Kopiec Wandy górę śmieci. Teraz wyzwaniem przestaje być zniesienie ton śmieci ze szlaków, bo jak choćby ostatnio w Tatrach śmieci jest naprawdę coraz mniej. Rok po roku umacnia się w nas duma z coraz czystszej Polski! – przekonuje wielokrotny uczestnik i laureat słynnego Rajdu Dakar.
W ciągu pięciu edycji, ponad 15 tysięcy wolontariuszy, wspólnymi siłami, zebrało blisko 5000 kg śmieci pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Także dzięki działalności edukacyjnej Stowarzyszenia Czysta Polska, rodacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie, chronionych miejscach. I choć z roku na rok ilość zebranych śmieci się zmniejsza to idea i główny cel projektu pozostają niezmiennie ważne. Co więcej, akcja kontynuowana jest dzięki współpracy z marką Barefoot. Przez okres wakacji wolontariusze z całej Polski uczestniczą w akcji „Barefoot Czysta Plaża” sprzątając śmieci pozostawione w piasku nadmorskich kurortów.
Co czeka uczestników projektu na przełomie czerwca i lipca? Najważniejszym punktem wydarzeń będą Tatry – to dla nich wolontariusze projektu zbiorą się w pierwszych dniach lipca w Zakopanem. Na kilka dni w zielonym sercu miasta, na Górnej Równi Krupowej, stanie miasteczko base-camp projektu. Punktem centralnym będzie biuro Akcji, gdzie już od 29 czerwca będzie można rejestrować się na dostępnym dla wszystkich, bezpłatnym polu namiotowym. Z kolei przez cały piątek, 30 czerwca będzie można zapisywać się do udziału w akcji. W miasteczku organizatorzy, partnerzy i sponsorzy akcji zapewnią mnóstwo atrakcji, m.in.: kiermasz outdoorowy, blok górski z prelekcjami i pokazami filmów, turniej siatkarski oraz treningi przed wyjściem na tatrzańskie szlaki. Główny dzień akcji – 1 lipca – w całości
poświęcony będzie na sprzątanie szlaków. Tego dnia wolontariusze sprawdzą swoje możliwości przy biciu rekordu Guinnessa w układaniu patriotycznego wzoru z materiałów wtórnych. Całość zwieńczy koncert zespołu Blue Cafe!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TPN: Dwa tysiące tatrzańskich drzew trafi do zakopiańskich ogrodów

Burmistrz Miasta Zakopane i Tatrzański Park Narodowy serdecznie zapraszają do udziału w akcji sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów w Zakopanem, która odbędzie się 12 i 13 maja.

 

W piątek 12 maja dzieci ze szkół i przedszkoli wraz z opiekunami otrzymają sadzonki drzew i krzewów, które posadzą z pomocą pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego na terenach zieleni miejskiej. Będzie to ciekawa lekcja na temat górskiej przyrody.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe odbiorą sadzonki w sobotę 13 maja. Tego samego dnia w godzinach 9.00–12.00 zapraszamy na  Dolną Rówień Krupową (za budynek urzędu miasta) wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby dostać drzewka i posadzić je w swoich ogrodach czy na działkach w Zakopanem. Będą to przede wszystkim jawory i limby. Zapewnimy również fachowe doradztwo z  podstaw sadzenia i dalszej pielęgnacji drzew i krzewów. Liczba sadzonek jest ograniczona, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, na podobną akcję można liczyć jesienią. Osoby zainteresowane sadzonkami innych rodzimych gatunków będą mogły zgłaszać taką chęć – w kolejnych akcjach w miarę możliwości prośby takie będą uwzględniane.

Sadzonki zostaną dostarczone przez szkółki Tatrzańskiego Parku Narodowego i Gminę Miasto Zakopane.


Więcej informacji na stronie: www.zakopane.eu i pod numerem: 18 20 20 474 (Wydział Ochrony Środowiska UMZ).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

OSPA NA KUDLACZACH...


Zapraszamy serdecznie do Schroniska PTTK na Kudlaczach na kolejna edycje Festiwalu Otwarta Scena Piosenki Autorskiej.

Wystapia: Tomek Olesinski, Piotr Rogala, Zielony Szlak, Wlodek Mazon i przyjaciele. 13.05.2017, poczatek o godz. 18.00. Wstep wolny, rezerwacja miejsc: 12 2748995 oraz 604 876110. Wiecej informacji: www.kudlacze.pttk.pl


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska