• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wystawe Julity Chudko pt. Mrówki. Wystawa prezentowana jest w Schronisku PTTK Stara Roztoka w ramach projektu wystawienniczego Górski Kadr w terminie od 4 października do 29 listopada.


Cykl "Mrówki" składa się z czarno - białych zdjęć ukazujących ludzi w górach. Często określam ludzi mianem „mrówek” gdy widzę ich z daleka na tle szerokiej górskiej scenerii. Są tacy mali z tej perspektywy. Nic nie znaczący wobec górskich kolosów. A jednak prą w górę z mrówczym uporem i wytrwałością. Po co oni tam idą? Czego szukają w tych górach? Czym one dla nich są? Czy znają ryzyko z nimi związane? Co myślą? Co czują? Jest wiele pytań, które zadaję sobie gdy widzę ludzi w górach. Te pytania długo zadawałam sobie wyruszając czy to będąc już w tym miejscu. Dziś znam już wiele odpowiedzi na własne pytania ale moje patrzenie na góry i bycie w nich zmienia się. Zmieniają się też moje pytania i odpowiedzi. Wiem też, że każda mrówka jest inna i nigdy nie poznam wszystkich mrówczych pytań i odpowiedzi. Mimo to a może właśnie dlatego lubię fotografować ludzi w górach i próbować szukać ich pytań i odpowiedzi w te góry zanoszonych lub w nich otrzymywanych.

 

Wystawie towarzyszy kilka kolorowych zdjęć górskich krajobrazów.

Wystawiane fotografie powstały w latach 2013 -2014 w Tatrach polskich i słowackich.

Sponsorem wydruków jest Akademia Inwestora.Julita Chudko
– jej przygoda z fotografią zaczęła się od .. gór właśnie. To właśnie w czasie swoich wypraw górskich (bardzo często w odbywanych w pojedynkę) zorientowała się, że uwielbia fotografować. Bardzo lubi podróże, szczególnie jeśli można je połączyć z trekkingiem czy wspinaczką. Wędrowała i wspinała się nie tylko w polskich górach i skałach ale również w tych zagranicznych m.in. na Ukrainie, w Grecji, Norwegii, Albanii, Macedonii, Sardyni, Maroku, Niemczech czy Austrii; chętnie zagląda w Alpy, zdobyłam.in. Grossglockner (3789 m), Grossvenediger (3662 m), Mont Blanc (4810 m). Wielbicielka sportu a w szczególności wspinaczki, rowerów górskich i biegania (również po górach). Pochodzi z Bieszczad ale aktualnie mieszka w Zakopanem gdzie zajmuje się zawodowo fotografią.
Swoje zdjęcia publikowała m.in. w czasopismach: „Tatry”, „Taternik”,„SKI Magazyn”, „Runners World Polska”, „Magazyn Bieganie”, „NPM – Magazyn Turystyki Górskiej”, „Góry – Polish Climbing Magazine”.
Ważniejsze osiągnięcia: III miejsce za cykl "Groggglockner" na XXVIII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze ( czerwiec 2014); wyróżnienie FIAP / FIAP AWARDS (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej) na XXXV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”( czerwiec 2015); pierwsza nagroda oraz wyróżnienie w Konkursie "Tatrzańska Jesień" organizowanym przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury (listopad 2014); wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie National Geographic „Nasze Karpaty” (czerwiec 2014)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

RAJD GRUBASÓW - (NIE)ZBĘDNA SETKA

Serdecznie zapraszamy na Rajd Grubasów. Jedynym warunkiem udziału jest przekroczenie wagi stu kilogramów (bez plecaka). Uczestnicy będą ważeni na starcie... :) Rajd poprowadzi, ważący "grubo" ponad sto kilogramów, gospodarz Schroniska PTTK na Kudłaczach. Celem rajdu jest aktywizacja osób otyłych.

Trasa Rajdu Grubasów (długości ok. 20 km) wiedzie z Lubnia, żółtym szlakiem turystycznym, do Schroniska PTTK na Kudłaczach.

Start: 24.10.2015 (sobota), godz. 11.00, z boiska w Lubniu (nad Rabą).

Udział w Rajdzie Grubasów jest bezpłatny. Wszystkich uczestników rajdu gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach zapraszają na ognisko oraz bezpłatny poczęstunek (kiełbaska, herbata). Nocleg w schronisku za pół ceny. Rajd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych oraz liczby chętnych (maksymalnie 35 osób). Ewentualne ubezpieczenie należy wykupić indywidualnie.

Osoby zainteresowane udziałem w rajdzie prosimy o kontakt z gospodarzem schroniska: 12 2748995 lub 604 876110.

Sugerowane wyposażenie:
- wygodne buty;
- kijki turystyczne;
- apteczka;
- prowiant i napoje;
- pantofle (do schroniska);
- śpiwór.

Pozdrawiamy serdecznie.
Gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach -
Agata i Krzysztof Knofliczkowie
tel. 12 2748995, 604 876110
www.kudlacze.pttk.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Sobota w Herbaciarni u Sherlocka w Niedzicy
Piknik z filmem górskim pod pienińskimi gwiazdami

 

 


Piknik z filmem górskim pod pienińskimi gwiazdami, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 26 września w Niedzicy, będzie znakomitą okazją do zakończenia sezonu letniego. Filmy – i nie tylko – będzie można obejrzeć w Herbaciarni u Sherlocka (ZEW Niedzica-Pawilon przy koronie zapory). Wstęp wolny.

Piknik rozpocznie się o godz. 18. prezentacją Wojciecha Szatkowskiego (Muzeum Tatrzańskie) – historyka, pisarza, publicysty pt. „W poszukiwaniu pępka świata. Zakopane w okresie międzywojennym 1918-1939”. O godz. 19 rozpoczną się projekcje filmów konkursowych i nagrodzonych podczas  11. Spotkań z Filmem Górskim Zakopane 2015:

- JUREK - reż. Paweł Wysoczański, Polska 2014, 73 min.
- PANAROMA - reż. Jon Herranz, Hiszpania 2015, 28 min.
- NINI- reż. Gigi Giustiniani, Włochy 2014, 65 min.
- MANASLU - reż. Jerzy Porębski, Polska 2014, 25 min.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Tatrzańskie Leave No Trace
podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim

 

Podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem uczestnicy festiwalu poznawali zasady Leave No Trace – sprzyjały temu prelekcja i warsztaty w terenie z przedstawicielem Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Leave No Trace to idea etyki outdoorowej, która odnosi się do bycia w przyrodzie bez pozostawiania w niej śladów bądź ich zminimalizowania. Bazuje na 7 podstawach:
1. Zaplanuj zanim wyruszysz
2. Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach
3. Zabierz swoje śmieci
4. Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś
5. Uważaj z ogniem
6. Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt
7. Nie jesteś sam na szlaku

Podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim, które odbywały się w Zakopanem od 2 do 6 września, Akademia Górska i Tatrzański Park Narodowy zorganizowały prelekcję i warsztaty w terenie poświęcone idei Leave No Trace. Prowadzącym był Jan Krzeptowski – kierownik Działu Udostępniania TPN oraz przewodnik tatrzański. W prezentacji,  która odbyła się w piątek 4 września w Dworcu Tatrzańskim, opowiedział i przedstawił,  jak odpowiedzialnie korzystać z Tatr i zminimalizować nasz wpływ na przyrodę. Mimo pogorszenia pogody w sobotę i niedzielę nie zabrakło chętnych na warsztaty. Podczas wycieczek uczestnicy poznawali takie zagadnienia, jak m.in. piętra roślinne, erozja roślinności i gleby w sąsiedztwie szlaków, zasady turystyki i taternictwa jaskiniowego w TPN, remonty szlaków i rekultywacja roślinności, geologia Tatr Zachodnich i Wysokich, roślinność na podłożu wapiennym i krystalicznym, kozice i świstaki, zasady turystyki, taternictwa i narciarstwa w TPN.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Grand Prix 11. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM


- Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4 000 zł dla filmu JUREK
Reżyseria / Direction: Paweł Wysoczański    
Produkcja / Production: Black and White Productions Paweł Wysoczański
Dystrybucja / Distribution: Fundacja Wielki Człowiek www.kukuczka.net/kontakt
Polska 2014, 73 min. / Poland 2014, 73’

 


Za mistrzowską, wielowarstwową opowieść o Jurku i jego czasach. Film jest pięknym przykładem połączenia ważnej historii Polski w czasie PRL-u i wielkich osiągnieciach wspinaczkowych wybitnego i niezwykłego Polaka.

For its masterly, multidimensional and moving stary of an exceptional working man and mountaineer set in Poland's communist era. The film is a perfect balance of important history and mountaineering achievements.

Nagroda Naczelnika TOPR  za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach
- Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2 000 zł dla filmu PANAROMA
Reżyseria / Direction: Jon Herranz
Produkcja / Production: www.namussfilms.com   
Dystrybucja/Distribution: www.namussfilms.com   
Hiszpania 2015, 28 min. / Spain 2015, 28’ In July 2014,

Za przejmującą i wzruszającą opowieść o relacji ojca i syna i ich ekstremalnej wspinaczce w ścianach Tre Cime di Lavaredo.

For its moving and engaging story of a father and son relationship set in the extreme climbing conditions on the walls of the Tre Cime di Laverado mountain.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą - Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2 000 zł dla filmu ALEKSANDER, SYN PASTERZA / ALEXANDRE, FILS DE BERGER   
Reżyseria / Direction: Véronique, Anne et Erik Lapied
Produkcja / Production: www.lapiedfilm.com
Dystrybucja / Distribution: www.lapiedfilm.com   
Francja 2014, 69 min. / France 2014, 69’

Twórcy filmu tak ciepło i przekonująco pokazują nam świat pasterzy kultywujących tradycję, kochających swoją pracę i szanujących naturę, że mamy ochotę wędrować razem z nimi po alpejskich łąkach.

For a charming and genuine portrayal of a shepherd’s life, of a man who nurtures a an ancient culture and tradition, who loves his occupation with passion, so much so that it makes us want join him on his alpine pastures.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Objęliśmy patronatem:

 Górskie forum

Górskie Forum:
www.forum.e-tatry.com

Grupa Górska