• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

Szlaki wysokogórskie na Słowacji zamknięte


Jak co roku, nasi południowi sąsiedzi zamykają od 1 listopada szlaki powyżej schronisk. Szlaki zamknięte będą do 15 czerwca.

Szczegółowy wykaz zamkniętych szlaków znajdą Państwo na stronie Tanapu: http://www.tanap.org./national-park-rules/

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Uwaga, trudne warunki na szlakach

 

Na szlakach przebiegających po północnych stronach grani miejscami zalega zlodowaciały śnieg i lód. Przejście takich odcinków jest bardzo trudne i niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to szlaków wysokogórskich, na których poślizgnięcie może być tragiczne w skutkach. Prosimy o rozważne dobieranie trasy wycieczek i zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie.

Przypominamy, że z uwagi na porę roku warunki w Tatrach są zmienne. Przed wyruszeniem w góry zalecamy konsultacje z pracownikami Punktu Informacji Turystycznej TPN, którzy posiadają aktualne informacje o stanie szlaków turystycznych.


Informacja za tpn.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wystawe Julity Chudko pt. Mrówki. Wystawa prezentowana jest w Schronisku PTTK Stara Roztoka w ramach projektu wystawienniczego Górski Kadr w terminie od 4 października do 29 listopada.


Cykl "Mrówki" składa się z czarno - białych zdjęć ukazujących ludzi w górach. Często określam ludzi mianem „mrówek” gdy widzę ich z daleka na tle szerokiej górskiej scenerii. Są tacy mali z tej perspektywy. Nic nie znaczący wobec górskich kolosów. A jednak prą w górę z mrówczym uporem i wytrwałością. Po co oni tam idą? Czego szukają w tych górach? Czym one dla nich są? Czy znają ryzyko z nimi związane? Co myślą? Co czują? Jest wiele pytań, które zadaję sobie gdy widzę ludzi w górach. Te pytania długo zadawałam sobie wyruszając czy to będąc już w tym miejscu. Dziś znam już wiele odpowiedzi na własne pytania ale moje patrzenie na góry i bycie w nich zmienia się. Zmieniają się też moje pytania i odpowiedzi. Wiem też, że każda mrówka jest inna i nigdy nie poznam wszystkich mrówczych pytań i odpowiedzi. Mimo to a może właśnie dlatego lubię fotografować ludzi w górach i próbować szukać ich pytań i odpowiedzi w te góry zanoszonych lub w nich otrzymywanych.

 

Wystawie towarzyszy kilka kolorowych zdjęć górskich krajobrazów.

Wystawiane fotografie powstały w latach 2013 -2014 w Tatrach polskich i słowackich.

Sponsorem wydruków jest Akademia Inwestora.Julita Chudko
– jej przygoda z fotografią zaczęła się od .. gór właśnie. To właśnie w czasie swoich wypraw górskich (bardzo często w odbywanych w pojedynkę) zorientowała się, że uwielbia fotografować. Bardzo lubi podróże, szczególnie jeśli można je połączyć z trekkingiem czy wspinaczką. Wędrowała i wspinała się nie tylko w polskich górach i skałach ale również w tych zagranicznych m.in. na Ukrainie, w Grecji, Norwegii, Albanii, Macedonii, Sardyni, Maroku, Niemczech czy Austrii; chętnie zagląda w Alpy, zdobyłam.in. Grossglockner (3789 m), Grossvenediger (3662 m), Mont Blanc (4810 m). Wielbicielka sportu a w szczególności wspinaczki, rowerów górskich i biegania (również po górach). Pochodzi z Bieszczad ale aktualnie mieszka w Zakopanem gdzie zajmuje się zawodowo fotografią.
Swoje zdjęcia publikowała m.in. w czasopismach: „Tatry”, „Taternik”,„SKI Magazyn”, „Runners World Polska”, „Magazyn Bieganie”, „NPM – Magazyn Turystyki Górskiej”, „Góry – Polish Climbing Magazine”.
Ważniejsze osiągnięcia: III miejsce za cykl "Groggglockner" na XXVIII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze ( czerwiec 2014); wyróżnienie FIAP / FIAP AWARDS (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej) na XXXV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”( czerwiec 2015); pierwsza nagroda oraz wyróżnienie w Konkursie "Tatrzańska Jesień" organizowanym przez Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury (listopad 2014); wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie National Geographic „Nasze Karpaty” (czerwiec 2014)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

RAJD GRUBASÓW - (NIE)ZBĘDNA SETKA

Serdecznie zapraszamy na Rajd Grubasów. Jedynym warunkiem udziału jest przekroczenie wagi stu kilogramów (bez plecaka). Uczestnicy będą ważeni na starcie... :) Rajd poprowadzi, ważący "grubo" ponad sto kilogramów, gospodarz Schroniska PTTK na Kudłaczach. Celem rajdu jest aktywizacja osób otyłych.

Trasa Rajdu Grubasów (długości ok. 20 km) wiedzie z Lubnia, żółtym szlakiem turystycznym, do Schroniska PTTK na Kudłaczach.

Start: 24.10.2015 (sobota), godz. 11.00, z boiska w Lubniu (nad Rabą).

Udział w Rajdzie Grubasów jest bezpłatny. Wszystkich uczestników rajdu gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach zapraszają na ognisko oraz bezpłatny poczęstunek (kiełbaska, herbata). Nocleg w schronisku za pół ceny. Rajd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych oraz liczby chętnych (maksymalnie 35 osób). Ewentualne ubezpieczenie należy wykupić indywidualnie.

Osoby zainteresowane udziałem w rajdzie prosimy o kontakt z gospodarzem schroniska: 12 2748995 lub 604 876110.

Sugerowane wyposażenie:
- wygodne buty;
- kijki turystyczne;
- apteczka;
- prowiant i napoje;
- pantofle (do schroniska);
- śpiwór.

Pozdrawiamy serdecznie.
Gospodarze Schroniska PTTK na Kudłaczach -
Agata i Krzysztof Knofliczkowie
tel. 12 2748995, 604 876110
www.kudlacze.pttk.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Sobota w Herbaciarni u Sherlocka w Niedzicy
Piknik z filmem górskim pod pienińskimi gwiazdami

 

 


Piknik z filmem górskim pod pienińskimi gwiazdami, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 26 września w Niedzicy, będzie znakomitą okazją do zakończenia sezonu letniego. Filmy – i nie tylko – będzie można obejrzeć w Herbaciarni u Sherlocka (ZEW Niedzica-Pawilon przy koronie zapory). Wstęp wolny.

Piknik rozpocznie się o godz. 18. prezentacją Wojciecha Szatkowskiego (Muzeum Tatrzańskie) – historyka, pisarza, publicysty pt. „W poszukiwaniu pępka świata. Zakopane w okresie międzywojennym 1918-1939”. O godz. 19 rozpoczną się projekcje filmów konkursowych i nagrodzonych podczas  11. Spotkań z Filmem Górskim Zakopane 2015:

- JUREK - reż. Paweł Wysoczański, Polska 2014, 73 min.
- PANAROMA - reż. Jon Herranz, Hiszpania 2015, 28 min.
- NINI- reż. Gigi Giustiniani, Włochy 2014, 65 min.
- MANASLU - reż. Jerzy Porębski, Polska 2014, 25 min.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Objęliśmy patronatem:

 Górskie forum

Górskie Forum:
www.forum.e-tatry.com

Grupa Górska