• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

Ponad 4 tysiące wolontariuszy sprawiło, że Tatry znów są czyste!

 

fot.Mateusz Pabiańczyk/Czysta Polska


To było wielkie święto tych, którym nieobca jest troska o czystość najpopularniejszych tatrzańskich szlaków! Wczorajszym plenerowym koncertem zespołu Piersi, zakończyła się piąta - rekordowa! - edycja akcji "Czyste Tatry". Mimo niesprzyjającej aury, w góry wyruszyło grubo ponad 4 tysiące wolontariuszy, "uzbrojonych" w gumowe rękawice i worki na śmieci, ufundowane przez wieloletniego partnera akcji, firmę Jan Niezbędny. W sumie po dokładnych podliczeniach okazało się, że ze szlaków zniesionych zostało 280 kilogramów śmieci pozostawionych przez turystów. Tym samym udało się podtrzymać tendencję z ubiegłych edycji - mimo rosnącej liczby uczestników, zebranych odpadków jest coraz mniej.

-To jest niesamowite! Jest nas coraz więcej, a mimo to śmieci znosimy coraz mniej. To tylko świadczy o skuteczności działań, szczególnie w walorze edukacyjnym. Pokazujemy, że można świetnie się bawić, jednocześnie pamiętając o czystości naszych najwspanialszych gór - mówi organizator akcji, znany rajdowiec Rafał Sonik.

Tym razem na uczestników 5. edycji "Czystych Tatr", w miasteczku ulokowanym na zakopiańskiej Dolnej Równi Krupowej, czekała masa atrakcji, na czele z biciem rekordu Guinnessa. Przy wsparciu wolontariuszy z zakretki.info, ułożono największy w Polsce wzór z odpadów biodegradowalnych - nakrętek od butelek. Już wczoraj stwierdzono rekord naszego kraju, a najprawdopodobniej także Guinnessa, choć na oficjalne potwierdzenie organizatorzy muszą poczekać jeszcze kilka tygodni. Ponadto, wolontariusze przez 2 dni zabawy korzystać mogli z bezpłatnego pola namiotowego, boisk do siatkówki i badmintona, a także zobaczyć co też przygotowali dla nich organizatorzy kiermaszu out-door'owego.

Na zakończenie dla wszystkich zagrał zespół Piersi, dając dowód na to, że "będzie się działo" i to już za rok, podczas kolejnej edycji akcji Czyste Tatry!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TPN: Uwaga, zamknięcie granic w Tatrach!

W okresie od 4 lipca 2016 r. do 2 sierpnia 2016 r. przywrócona zostaje kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową. Dotyczy to także Tatr.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę będzie można przekraczać wyłącznie w następujących punktach:

1. Łysa Polana – przejście drogowe.
2. Rysy – przejście piesze (czerwony szlak turystyczny).

Informacja na podstawie:
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i administracji z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną.


Jak czytamy w rozporządzeniu ograniczenie wprowadzone zostaje w związku z organizacją Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie oraz organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TATRZAŃSKI FESTIWAL BIEGOWY: 3 BIEGI W TATRACH. 13-14.08


 

13 i 14 sierpnia zapowiada się prawdziwe święto dla miłośników biegów górskich. 13 sierpnia zawodnicy wezmą udział w Tatra Fest Biegu na dystansie ok. 56 kilometrów, którego trasa wiodła będzie z Zakopanego na grań Tatr na odcinku Grześ – Rakoń – Wołowiec, Starorobociański Wierch – Ornak z powrotem do Zakopanego. Dla wszystkich, którzy chcą wystartować, ale wolą krótsze dystanse, tego samego dnia odbędzie się Tatra Vertical. Dzień później – 14 sierpnia coś na „deser”:  Bieg Świstaka - krótszy, ale za to z niespodziankami, takimi jak kąpiel w beczce z wodą z górskiego potoku!

Szczegóły w rozszerzeniu newsa...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie


Dr Paweł Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz himalaista Janusz Gołąb spotkali się z publicznością podczas Spotkań z Filmem Górskim, które w dniach 13-14 maja gościnnie odbyły się w Sopocie.

 


Zakopiański festiwal „pojechał” nad morze w ramach współpracy miast partnerskich Zakopanego i Sopotu. W nowoczesnych wnętrzach Sopoteki publiczność mogła nie tylko spotkać się w goścmi, ale  także obejrzeć górskie filmy: „No Ski No Fun” o Andrzeju Bargielu i „Jurek” - portret Jerzego Kukuczki oraz „złotej dekady” polskiego himalaizmu (Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim), a także: „Miejsce” (15-minutowy obraz pokazujący pracę Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu), „Sunakali” „Verso dove” oraz „Life and Climbs – Chris Bonington”.
Okazją było otwarcie sezonu letniego w Sopocie oraz wizyta władz Zakopanego w nadmorskim kurorcie. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz burmistrz Zakopanego Leszek Dorula rozpoczęli sezon letni zamieniając na scenie ustawionej na „Monciaku” deskę snowboardową na deskę surfingową. W grudniu przedstawiciele Sopotu jak co rok przyjadą do Zakopanego, gdzie otwarty zostanie sezon zimowy.
Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie były jednocześnie promocją zakopiańskiego festiwalu oraz zaproszeniem na jego 12. edycję, która odbędzie się pod Giewontem w dniach 31.08 – 04.09.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Szymaszek

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

SPOTKANIA Z FILMEM GÓRSKIM W SOPOCIE
13 – 14. 05. 2016Tatry nad Bałtykiem? Dlaczego nie? Otwarcie Sezonu Letniego w Sopocie to znakomita okazja do eksplorowania gór świata, od Tatr po Himalaje, bez konieczności opuszczania nadmorskiego kurortu. Sopot gości Spotkania z Filmem Górskim - jeden z największych festiwali filmów górskich w Polsce, który od 11 lat odbywa się w Zakopanem na początku września. 13 i 14 maja zapraszamy do Sopoteki na Spotkania z Filmem Górskim. Gwoździem programu będzie spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem. Z sopocką publicznością spotka się również dr Paweł Skawiński  - znawca przyrody Tatr, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Na Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie zapraszają partnerskie miasta Zakopane i Sopot oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie są jednocześnie zaproszeniem na 12. edycję Spotkań, która odbędzie się w dniach 31.08 – 04. 09. w Zakopanem. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na: www.spotkania.zakopane.pl

Program w rozszerzeniu newsa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska