• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

GÓRY - MÓJ WYBÓR

 


Dzień Górski na UW organizowany w ramach obchodów jubileuszowych Uniwersytetu Warszawskiego
20 listopada 2015 / WSTĘP WOLNY
Krakowskie Przedmieście 26/28, aula UW (dawny BUW)


Program:
17.30 – 18.30 – historia miłosna spod Mont Blanc, pokaz filmu „NINI” w reż. Gigi Giustinianiego
18.30 – 19.15 – spotkanie z ANNĄ OKOPIŃSKĄ, himalaistką, alpinistką, taterniczką, prof. dr hab. nauk fizycznych i nauczycielką akademicką. Na koncie ma wiele świetnych wspinaczek w Tatrach, Alpach, Kaukazie, w Himalajach i Karakorum, w tym pierwsze drogi i pierwsze przejścia zimowe.
19.15 – 19.45 – najtrudniejszy projekt wspinaczkowy ojca z synem, pokaz filmu „PANAROMA”
w reż. Jona Herranza – nagroda Naczelnika TOPR 11.Spotkań z Filmem Górskim
20.00 – 21.00 – spotkanie z KRZYSZTOFEM WIELICKIM, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, autorem trzech pierwszych wejść zimowych na szczyty ośmiotysięczne i znakomitych przejść solowych. Po spotkaniu autor będzie podpisywał książkę „Krzysztof Wielicki – mój wybór”, wydawca: Góry Books (możliwość zakupu książki na miejscu).
21.00 – 22.00 – „ODKUPIENIE: historia Jamesa Pearsona”, reż. Paul Diffiley i Chris Prescott. Pokaz filmu o kontrowersyjnej historii jednego z najlepszych wspinaczy tradowych, który został wykluczony ze świata wspinaczkowego.

Bezpłatne wydarzenia towarzyszące: badania "WIEK SERCA" i "CIŚNIENIE NA ŻYCIE" oraz wspinanie na ściance wspinaczkowej obsługiwanej przez instruktorów PZA  na dziedzińcu UW godz. 12.0-18.00.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Kozice policzone

Tradycyjne jesienne - wspólne ze Słowakami - liczenie kozic w Tatrach już za nami. Wbrew ostatnim doniesieniom mediów nie ma powodu do niepokoju. Populacja tatrzańskich kozic jest stabilna.


Jesienne liczenie kozic anno domini 2015 odbyło się 27 i 28 października. Pogoda dopisała, jednak w Tatrach zalegała pokrywa śnieżna, występowały też oblodzenia. Drugiego dnia akcji wiał silny wiatr. Były też problemy z pełną obsadą osobową. Jesienne liczenia zawsze były organizowane jako dwudniowe, jednak w poprzednich latach całą akcję udawało się zwykle przeprowadzić już w pierwszym dniu. Drugi dzień liczenia traktowany był jako kontrolny i zazwyczaj część zespołów rezygnowała z wyjścia w teren. W tym roku ze względu na całkowity brak obsady 27 października w niektórych rejonach, ważniejszy i bardziej miarodajny powinien być dzień drugi.

Tego właśnie dnia po stronie polskiej zanotowano 255 kozic, w tym 26 capów, 30 kóz, 19 koźląt tegorocznych, 8 zeszłorocznych, 77 dorosłych osobników nierozpoznanych co do płci, 15 młodych bliżej nie rozpoznanych co do wieku oraz 80 osobników zupełnie nierozpoznanych co do płci i wieku. Po stronie słowackiej naliczono 1090 kozic, w tym 105 koźląt do jednego roku. Dla całych Tatr przyjęto łączny wynik 1345 kozic, w tym 124 młodych urodzonych tej wiosny. Dla porównania: w pierwszym dniu doliczono się łącznie 1287 kozic, w tym 109 młodych tegorocznych. Po stronie polskiej widziano 243 kozice.

W porównaniu z liczeniem z poprzedniej jesieni tym razem zaobserwowano nieco mniejszą liczbę kozic, czego należało się spodziewać wobec niepełnej obsady. Nie można jednak mówić, że mamy do czynienia ze spadkiem liczebności tych zwierząt. Gdyby zsumować dane uzyskane w pierwszym dniu w Tatrach Wysokich z danymi z dnia drugiego z Tatr Zachodnich, mielibyśmy kolejny rekord. Byłoby to jednak sprzeczne z przyjętą metodyką, która zakłada jednoczesne licznie na całym obszarze występowania kozic. Liczba kozic zanotowana po stronie polskiej była najniższa od 2011 roku, ale i to nie jest powodem do niepokoju.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Szlak na Hale Stoły otwarty

 

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, nieczynny szlak z Doliny Kościeliskiej na Halę Stoły od 2 listopada znów jest dostępny dla turystów.

Szlak zamknięty został w wyniku wiatru halnego w grudniu 2013 roku.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Szlaki wysokogórskie na Słowacji zamknięte


Jak co roku, nasi południowi sąsiedzi zamykają od 1 listopada szlaki powyżej schronisk. Szlaki zamknięte będą do 15 czerwca.

Szczegółowy wykaz zamkniętych szlaków znajdą Państwo na stronie Tanapu: http://www.tanap.org./national-park-rules/

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Uwaga, trudne warunki na szlakach

 

Na szlakach przebiegających po północnych stronach grani miejscami zalega zlodowaciały śnieg i lód. Przejście takich odcinków jest bardzo trudne i niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to szlaków wysokogórskich, na których poślizgnięcie może być tragiczne w skutkach. Prosimy o rozważne dobieranie trasy wycieczek i zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie.

Przypominamy, że z uwagi na porę roku warunki w Tatrach są zmienne. Przed wyruszeniem w góry zalecamy konsultacje z pracownikami Punktu Informacji Turystycznej TPN, którzy posiadają aktualne informacje o stanie szlaków turystycznych.


Informacja za tpn.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Objęliśmy patronatem:

 Górskie forum

Górskie Forum:
www.forum.e-tatry.com

Grupa Górska