• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

Rusza cykl imprez podróżniczych "Trzy Żywioły 2012"!

Pod prąd apokaliptycznym zapędom 2012 roku nie zamierzamy zwalniać tempa i zapraszamy na cykl tegorocznych, żywiołowych Imprez. Zaczynamy w Krakowie: „9. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły” i “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” odbędą się od 16 do 18 marca 2012 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Z okazji roku 2012 na  Trzech Żywiołach  nie zabraknie refleksji nad kondycją świata i nas samych. Oczywiście przez pryzmat podróży.

„Planeta według Kreta” – Jarosław Kret w pogodny sposób, barwnie opowie o swoich podróżach po INDIACH. Trudny kawałek świata i historii – w sposób, który nie męczy i nie przytłacza swoją wagą –  przedstawi reportażysta Gazety Wyborczej Jacek Hugo-Bader („Dzienniki Kołymskie”) .

Zbyszek Pawlak przez ponad  10 lat mieszkał w Środkowej Azji, biorąc udział w licznych projektach edukacyjnych i humanitarnych. W swoim wyjątkowo emocjonalnym  pokazie – z podróży Jedwabnym Szlakiem – skupi się na obrazie ścierających się światów, Wschodu z Zachodem. Ania Olej-Kobus i Krzysztof Kobus zabiorą nas w niezwykle barwną podróż do jednego z najciekawszych krajów Afryki – Namibii. Jakub Rybicki zafunduje nam podróż w czasie – do średniowiecza, które namierzył w najbardziej zapomnianym zakątku Afganistanu, z dala od działań wojennych. Jak tam było pół wieku temu dopowie himalaista Marian Bała, który w latach 60-tych wielokrotnie odwiedzał Afganistan.

Wzorem ubiegłych lat nie zabraknie magicznych miejsc w Polsce –niestrudzona poszukiwaczka skarbów i legend Dolnego Śląska Joanna Lamparska zabierze w podróż do miejsc nieoczywistych – m.in. zdradzi tajemnicę ukrycia Bursztynowej Komnaty. Tę najbardziej prawdopodobną, oczywiście. Podróż dookoła świata nie wyjeżdżając z Londynu? – To nie prowokacja, ale genialny pomysł Jarka Sępka pokazania odmienności świata, który jest na wyciągniecie ręki. Czy pasja podróżowania może obudzić cos więcej niż empatię? Tak, Staszek Kotlarczyk poszedł krok dalej, postanowił pomóc bardzo biednym ludziom z etiopskiej prowincji organizując zabiegi medyczne uzdrawiające ich oczy. To będzie niesamowita opowieść – pokaz „Oczy Etiopii”, który – gwarantujemy – wyzwoli w Was ogromne emocje

Będą jak zawsze żywiołowe nagrody dla publiczności, premiery książek i wystawy fotograficzne.

Tuż obok Festiwalu Podróżników, już kilka lat temu rozgościł się młodszy brat: “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” – festiwal najlepszych filmów dokumentalnych o cywilizacji, podróżach i łyku adrenaliny. Zobaczymy m.in. znakomity „180 stopni na południe”. To poza dokumentem o ekstremalnym wyczynie, próba głębszego zastanowienia się nad losami społeczeństw „dotkniętych” przez cywilizację, później świat współczesnych kobiet skazanych w  Ghanie na życie jako „wiedźmy” („Wiedźmy z Gambagi”). Nie zabraknie też nominowanego do Oscara pełnometrażowego “Śmietniska”. Film z muzyką Moby’ego opowiada historię nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, na największe na świecie wysypisko śmieci. Film zdobył nagrodę publiczności „Czwarty Żywioł” na “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” we Wrocławiu końcem 2011 roku.
Co dalej? Nie zabraknie warsztatów podróżniczych, które od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. Katarzyna Mazurkiewicz doradzi jak zorganizować wyprawę do Indii, Piotrek Trybalski podpowie jak poradzić sobie z fotografią uliczną w podróży, Jacek Szymczak zaprosi na praktyczny warsztat filmowca – podróżnika w pigułce, a Hubert Olender i Dorota Ludwicka (Fly4free) jak i gdzie kupować najtańsze bilety lotnicze.

Mamy dla Was zestaw wydarzeń specjalnych:

Premiera absolutnie żywiołowej niespodzianki wydawniczej (będziecie zaskoczeni!)

Premiera najnowszej książki Robba Maciąga „Tysiąc szklanek herbaty”

Premiera książki Piotrka Trybalskiego „Fotograf w podróży”

Do tego swoje książki podpisywać także będą: Jarek Kret, Jacek Hugo-Bader, Joanna Lamparska, Jarek Sępek, Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Imprezę jak zwykle poprowadzą: Marek Tomalik i Piotrek Trybalski.

Festiwal odbędzie się od 16 do 18 marca 2012 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, al. Jana Pawła II 232

Bilety: zakup online na stronie http://bilety.3zywioly.pl i w kasie NCK (codziennie od 9 do 19 i w czasie imprezy)

Program w rozszerzeniu newsa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Klub Filmowy Głodówka

KLUB FILMOWY GŁODÓWKA
Projekcje w najwyżej położonym kinie w Polsce (1138 m n.p.m.).
Filmy fabularne i dokumentalne, spotkania z reżyserami.

5 marzec 2012
ŻYĆ POZA SYSTEMEM – reż. Kasia Cegłowska (dokument, Polska, 20 min)
“Bardzo długo podróżowaliśmy szukając swego szczęścia. Aż nagle zrozumieliśmy, że to szczęście nie ma żadnego miejsca. Okazało się, że ono jest w nas” Film opowiada o polskiej rodzinie, która 12 lat temu wyjechała z Polski do Argentyny. W miedzy czasie wraz z trojka dzieci przemierzyli dużą cześć Ameryki Południowej, żyjąc m.in. na pustyni Atakama w Chile, wśród boliwijskich Indian, czy tez z napotkanym szamanem w Boliwii. Ich aktualny adres? – Południowe wybrzeże dżungli, przy dzikiej plaży Funda, nieopodal Rio de Janeiro. Bez światła i prądu, z dala od cywilizacji. “Bardzo długo podróżowaliśmy szukając swego szczęścia. Aż nagle zrozumieliśmy, że to szczęście nie ma żadnego miejsca. Okazało się, że ono jest w nas”. – Magda i Adrian Delegaci + film niespodzianka.

8 marzec Dzień Kobiet
AFRYKAŃSKI SEN - reż. Władysław Jurkow (dokument, Polska, 2008, 52 min)
Przejmująca historia bez szczęśliwego zakończenia. Na wielowątkową opowieść składają się losy dwóch pokoleń gdańskiej rodziny Choszczów i afrykańskiej dziewczynki, Ekua Abew, sieroty z Ghany. Gdańska podróżniczka Kinga Choszcz podczas swej podróży do Afryki obserwowała tragiczny los wykorzystywanych dzieci. Postanowiła wykupić jedną z dziewczynek z niewoli i posłać ją do szkoły. Udało jej się to wykonać; kiedy Ekua Abew była już bezpieczna, Kinga zmarła na malarię. Matka Kingi, Krystyna, wyruszyła do Afryki w poszukiwaniu swej adoptowanej wnuczki, by zabrać ją do Gdańska. Udaje jej się przywieźć dziewczynę do Polski. Szybko okazuje się, że Afrykanka nie radzi sobie w szkole, języka polskiego uczy się powoli i zaczyna sprawiać coraz więcej kłopotów swoim opiekunom.

12 marzec 2012
KOŁYSANKA Z PHNOM PENH – reż. Paweł Kloc (dokument, Polska, 2011, 103’)
Intymna historia mężczyzny szukającego w świecie miłości i akceptacji dla siebie i swojej rodziny. Ilan Shickman opuścił Izrael marząc o nowym życiu. Los przygnał go do Phnom Penh w Kambodży, gdzie żyje razem ze swoją dziewczyną Saran i dwiema córeczkami, dwuletnią Marie i sześciomiesięczną Jasmine. Mężczyzna pracuje nocą w najbardziej podejrzanych zaułkach miasta jako uliczny wróżbita. Kiedy Saran i Ilan zdecydują, że Marie powinna być oddana do rodziny żyjącej na wsi, zaczyna się podróż z piekielnego miasta w kierunku idyllicznej prowincji. To portret ludzi marzących o szczęściu i bezpieczeństwie, ludzi uwięzionych w pułapce własnego losu, miotanych przeznaczeniem. Nagroda Główna dla najlepszego filmu dok. w 2011 r. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

19 marzec 2012
TRANS – reż. Alfred Sosgórnik, Anna Wojczyńska (dokument, Polska, 2011, 12’)
Trans to zapis niezwykłej podróży w poszukiwaniu duchowości wschodu. Od Gangesu do himalajskich szczytów. To podróż osobista odbyta z tęsknoty za nieśmiertelnością. ”nie po to by wiedzieć lecz po to by nie wiedzieć”. W tej Wyruszamy do świętych miast hinduizmu, sanktuarium Sikhów i codzienności tybetańskiego buddyzmu. Ten film ogląda się jednym haustem nie mając pewności czy to co właśnie zobaczyliśmy było realne. Po projekcji – spotkanie z podróżnikami i ciąg dalszy opowieści w formie prezentacji z wykorzystaniem zdjęć z podróży.

26 marzec 2012
„HOLLYWOOD DREAMLAND” – reż. Jack Serafino-Zawrzykraj (dok.,1997, 50')
Poznaj historię fabryki snów, tragiczną tajemnicę widniejącego nad miastem napisu „HOLLYWOOD”. Zobacz jak kręcono tam pierwszy film, i kto założył słynny chiński teatr otoczony odciskami dłoni i stóp największych gwiazd. Odwiedź Bulwary Zachodzącego Słońca Beverly Hills i Venice, gdzie karierę zaczynali The Doors. Poznaj tajemnice grobów Marylin Monroe, Rudolfa Valentino, Humphreya Bogarta, Sharon Tate Polanski.

Kameralne spotkania odbywają się na oszklonym tarasie schroniska, przy stolikach z ciepłą herbatą i kawą.
Początek seansów godz. 20:00, dojazd samochodem pod drzwi
Bilet – 10 zł, karnet miesięczny – 20 zł

SCHRONISKO GŁODÓWKA
Rezerwacje stolików: tel. 18 20 77 188 www.glodowka.com.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Trzy Żywioły 2012

Rusza cykl imprez podróżniczych “Trzy Żywioły 2012″!


Pod prąd apokaliptycznym zapędom 2012 roku nie zamierzamy zwalniać tempa i zapraszamy na cykl tegorocznych, żywiołowych Imprez. Zaczynamy w Krakowie:  „9. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły” i “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” odbędą się od 16 do 18 marca 2012 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Z okazji roku 2012 na  Trzech Żywiołach  nie zabraknie refleksji nad kondycją świata i nas samych. Oczywiście przez pryzmat podróży.


„Planeta według Kreta” – Jarosław Kret w pogodny sposób, barwnie opowie o swoich podróżach po INDIACH. Trudny kawałek świata i historii – w sposób, który nie męczy i nie przytłacza swoją wagą –  przedstawi reportażysta Gazety Wyborczej Jacek Hugo-Bader („Dzienniki Kołymskie”) .

Zbyszek Pawlak przez ponad  10 lat mieszkał w Środkowej Azji, biorąc udział w licznych projektach edukacyjnych i humanitarnych. W swoim wyjątkowo emocjonalnym  pokazie – z podróży Jedwabnym Szlakiem – skupi się na obrazie ścierających się światów, Wschodu z Zachodem. Ania Olej-Kobus i Krzysztof Kobus zabiorą nas w niezwykle barwną podróż do jednego z najciekawszych krajów Afryki – Namibii. Jakub Rybicki zafunduje nam podróż w czasie – do średniowiecza, które namierzył w najbardziej zapomnianym zakątku Afganistanu, z dala od działań wojennych. Jak tam było pół wieku temu dopowie himalaista Marian Bała, który w latach 60-tych wielokrotnie odwiedzał Afganistan.


Wzorem ubiegłych lat nie zabraknie magicznych miejsc w Polsce –niestrudzona poszukiwaczka skarbów i legend Dolnego Śląska Joanna Lamparska zabierze w podróż do miejsc nieoczywistych – m.in. zdradzi tajemnicę ukrycia Bursztynowej Komnaty. Tę najbardziej prawdopodobną, oczywiście.  Podróż dookoła świata nie wyjeżdżając z Londynu? – To nie prowokacja, ale genialny pomysł Jarka Sępka pokazania odmienności świata, który jest na wyciągniecie ręki. Czy pasja podróżowania może obudzić cos więcej niż empatię? Tak, Staszek Kotlarczyk poszedł krok dalej, postanowił pomóc bardzo biednym ludziom z etiopskiej prowincji organizując zabiegi medyczne uzdrawiające ich oczy. To będzie niesamowita opowieść – pokaz „Oczy Etiopii”, który – gwarantujemy – wyzwoli w Was ogromne emocje

Będą jak zawsze żywiołowe nagrody dla publiczności, premiery książek i wystawy fotograficzne.
Tuż obok Festiwalu Podróżników, już kilka lat temu rozgościł się młodszy brat: “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” – festiwal najlepszych filmów dokumentalnych o cywilizacji, podróżach i łyku adrenaliny. Zobaczymy m.in. znakomity „180 stopni na południe”. To poza dokumentem o ekstremalnym wyczynie, próba głębszego zastanowienia się nad losami społeczeństw „dotkniętych” przez cywilizację, później świat współczesnych kobiet skazanych w  Ghanie na życie jako „wiedźmy” („Wiedźmy z Gambagi”). Nie zabraknie też nominowanego do Oscara pełnometrażowego “Śmietniska”. Film z muzyką Moby’ego opowiada historię nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, na największe na świecie wysypisko śmieci. Film zdobył nagrodę publiczności „Czwarty Żywioł” na “Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata” we Wrocławiu końcem 2011 roku.

Co dalej? Nie zabraknie warsztatów podróżniczych, które od kilku lat cieszą się niezwykłą popularnością. Katarzyna Mazurkiewicz doradzi jak zorganizować wyprawę do Indii, Piotrek Trybalski podpowie jak poradzić sobie z fotografią uliczną w podróży,  Jacek Szymczak zaprosi na praktyczny warsztat filmowca – podróżnika w pigułce, a Hubert Olender i Dorota Ludwicka (Fly4free) jak i gdzie kupować najtańsze bilety lotnicze.
Mamy dla Was zestaw wydarzeń specjalnych:
Premiera absolutnie żywiołowej niespodzianki wydawniczej (będziecie zaskoczeni!)
Premiera najnowszej książki Robba Maciąga „Tysiąc szklanek herbaty”
Premiera książki Piotrka Trybalskiego „Fotograf w podróży”
Do tego swoje książki podpisywać także będą: Jarek Kret, Jacek Hugo-Bader, Joanna Lamparska, Jarek Sępek, Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Imprezę jak zwykle poprowadzą: Marek Tomalik i Piotrek Trybalski.
Festiwal odbędzie się od 16 do 18 marca 2012 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, al. Jana Pawła II 232
Bilety: zakup online na stronie http://bilety.3zywioly.pl  i w kasie NCK (codziennie od 9 do 19 i w czasie imprezy)
Kontakt w sprawie wywiadów/akredytacji:
Marek Tomalik, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , + 48 608 419 124
Piotr Trybalski, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , +48791851871

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

XI Oficjalne spotkanie GG

Tegoroczne, już XI spotkanie Grupy Górskiej odbędzie się w dniach 28 IV 2012 - 6 V 2012 w Górach Sowich.

Główną bazą będzie Schronisko Sowa. Rezerwacje proszę dokonywać u Ylama.

Szczegóły odnośnie spotkania są umieszczane na Górskim Forum: http://www.tatry.netmark.pl/viewtopic.php?t=4612

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

KFG - zaprasza na maraton

Klub Filmowy Głodówka zaprasza na maraton


STREFA DOKUMENTU – GŁODÓWKA DOC 21.01.2012
Cztery  godziny najlepszych filmów dokumentalnych z filmoteki kina na najwyższym poziomie (1138 m n.p.m.). I ciepła, choć zimowa bajka dla dzieci, towarzyszącym rodzicom. W sobotę, 21.01.2012, od 19.00 zapraszamy w progi Schroniska Głodówka, swoistej Kliniki Kultury, u stóp najpiękniejszej panoramy Tatr, tuż za Bukowiną Tatrzańską. Jest to propozycja dla miłośników dobrego, mocnego dokumentu. Projekcje – przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu i dźwięku – odbywają się na oszklonym tarasie schroniska, przy stolikach z konsumpcją. Karimaty mile widziane.
Klub Filmowy Głodówka, najwyżej położone kino w Polsce, z projekcjami w poniedziałki i wydarzeniami specjalnymi (maratony i festiwale filmowe), działa już ponad rok. Słynie z projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych kina niezależnego, które pozyskuje własnymi kanałami. Gościło tu wielu twórców filmowych. Ten pozytywny ferment filmowy został zauważony daleko poza Podhalem. KFG jest nominowany w tym roku do prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznawanej w czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Skąd ten napęd?
To niejako  kontynuacja tego co już było. Od roku 1926 w Bukowinie Tatrzańskiej zaczęło działać nieme kino. Był to aparat filmowy na korbę. Objazdowe kino wyświetlało również filmy w miejscowościach powiatów: nowotarskiego, nowosądeckiego, suskiego, wadowickiego i brzeskiego. Noclegi, dojazd, program: www.glodowka.com.pl. Wstęp: 20 zł, dla mieszkańców Schroniska – gratis.


PROGRAM:


20.00 UCIEKINIER – reż. Marek Tomasz Pawłowski (Polska 2008) To niezwykły, wstrząsający, fabularyzowany zapis życia Kazimierza Piechowskiego (nr 918), organizatora najbardziej spektakularnej ucieczki z Auschwitz. Czterech więźniów uciekło w mundurach SS, z bronią w ręku, autem wice komendanta obozu. Po udanej ucieczce Piechowski walczył w Armii Krajowej, za co w komunistycznej Polsce został skazany na 10 lat wiezienia. Nie stracił jednak marzeń o podróży dookoła świata.

21.00 MAMA, TATA, BÓG I SZATAN – reż. Paweł Jóźwiak Rodan (Polska, 2008, 43’) Matka była kiedyś piosenkarką, obecnie jest aktywną działaczką Rodziny Radia Maryja . Ojciec - wojujący antyklerykał i libertyn, pisarz erotyczno-pornograficznych książek, z których najsłynniejsza, „Okolice porno shopu", stała się niegdyś symbolem grafomanii. Pomiędzy tymi światopoglądowymi skrajnościami znajduje się sam reżyser, próbujący dociec, jak dwoje tak różnych ludzi mogło się kochać i być ze sobą.

22.00 KOMEDA – MUZYKA ŻYCIA – reż. Claudia Buthenhoff – Duffy (Polska/Niemcy, 52’) Dokument jest swego rodzaju filmowym esejem na temat muzyki i życia Krzysztofa Komedy. Fantastycznie nakręcony. Nagroda specjalna Fipa D’Argent w Biarritz, III Nagroda na Prix Europa – Berlin 2010. Nagroda publiczności Festiwalu Filmów o Muzyce KAMERaTON (Gorzów 2011).

23.00 NIESPODZIANKA – totalnie pokręcona komedia dokumentalna (70 min)
Dodatkowy filmowy bonus dla dzieciaków (wstęp bezpłatny):

19.00 GDZIE JESTEŚ ŚWIĘTY MIKOŁAJU? – reż.  Igor Mołodecki (40’) Bajka dla dzieci. Mała Ania wysyła list do Świętego Mikołaja z prośbą, by w prezencie gwiazdkowym przyniósł jej braciszka. Niestety, dostaje tylko lalkę. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rodzinnych – Seul 1997 r., cztery główne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci „Ale Kino” – Poznań 1997 r.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska