• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

12. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 31.08 – 04.09.

Zobacz filmy  górskie z 15 krajów! Przeżyj prawdziwą górską przygodę!

 


22 filmy z 15 krajów będzie można zobaczyć w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. Do tego kilkadziesiąt filmów poza konkursem. Wśród gości będą najwięksi himalaiści i wspinacze z Polski i zagranicy. Górskie warsztaty z ekspertami, sztuka teatralna, wycieczka retro w Tatry, Puchar Polski we wspinaczce – to kolejne atrakcje zakopiańskiego festiwalu.


Do Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego wyłoniono filmy nadesłane z takich krajów, jak: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. Wśród filmów będzie 15 pokazów premierowych w Polsce. Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich 2 lat. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury. Na zwycięzców czeka siedem nagród, w tym Grand Prix w wysokości 4000 PLN. Nagrodami są od lat charakterstyczne i unikatowe rzeźby autorstwa zakopiańczyka Rząsy.

Przypominamy o głosowaniu na Nagrodę Publiczności 12. SzFG!
Kilkadziesiąt innych filmów zostanie pokazanych poza konkursem. W ramach Nocnego Kina Górskiego zostanie zaprezentowany „Tryptyk Tatrzański” w reżyserii Jerzego Surdela, w skład którego wchodzą trzy filmy: „Dwóch”, „Odwrót”, „Akcja”.

 

12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31.08 – 04.09. w Zakopanem. W tym roku gośćmi będą m.in. zimowi zdobywcy Nanga Parbat – Simone Moro i Alex Txikon. Andrzej Bargiel opowie o swoim wyścigu do prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Przyjadą legenda wspinaczki John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu – Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej „Pawla nad przepaścią“. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku.


Planowane jest spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirują spotkania z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi, oraz jednym z naszych najlepszych himalaistów Januszem Gołąbem. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” przypomnimy postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Nie zabraknie innych akcentów literackich. Zapraszamy na promocję książek o tematyce górskiej, które na festiwal trafią niemal wprost z drukarni!


Jak co rok czeka nas wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił na slacklinie oraz zrobić górskie zakupy na kiermaszu outdoorowym. A wszystko to na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie na potrzeby zawodów stanie ściana wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, gdzie mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności. Każdy będzie mógł wybrać się na wycieczkę górską bez programu w stylu retro. Zapraszamy również na Akademię Górską – warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami.

Program, rezerwacje biletów, szczegóły dostępne są na: www.spotkania.zakopane.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

SZTUKA TEATRALNA „Pavla nad Przepaścią” podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim!

Spotkania z Filmem Górskim oraz Teatr Witkacego zapraszają na spektakl „Pavla nad przepaścią”, który odbędzie się w ramach 12. Spotkań z Filmem Górskim.

 

Spotkania z Filmem Górskim to nie tylko filmy, czego można doświadczyć co rok podczas kolejnych edycji festiwalu. To również spotkania z ludźmi, książkami, fotografią, w końcu z górami i wspinaniem bezpośrednio - poprzez warsztaty Akademii Górskiej, zawody Zako Boulder Power, czy wycieczkę w stylu retro. To cała górska przestrzeń. W tym roku organizatorzy poszerzają ją o... teatr.

Mladinsko Theatre z Ljubljany przedstawi historię słoweńskiego alpinizmu w sztuce „Pavla nad Przepaścią” inspirowaną życiem alpinistki Pavli Jesih, która na początku XX wieku jako jedna z pierwszych kobiet wspinała się w górach i przeszła wiele nowych dróg. Pavla, po poważnym wypadku na Mount Velika Mojstrovka w 1933 roku, zajęła się kinematografią. Ostatnie życzenie Pavli, żeby jej prochy rozrzucono na górze Mount Spik, nie zostało spełnione, więc do dziś wspina się po deskach teatralnej sceny... Sztuka z elementami wspinaczkowymi wyśmienicie obrazuje nieskończone piękno alpinizmu.

Teatr Mladinsko powstał w latach 50. XX wieku i jest uznany na arenie międzynarodowej. „Pavla nad Przepaścią” z dużym powodzeniem wystawiana była w Słowenii, we Włoszech, w Macedonii i Kolumbii. W 2014 roku spektakl  był nominowany do nagrody Grum Award za najlepsze słoweńskie przedstawienie. Organizację wydarzenia podczas 12.SzFG wspiera Ambasada Słowenii w Polsce.

Ambasador Republiki Słowenii w Polsce J.E. Pan Robert Krmelj objął patronat honorowy nad przedstawieniem „Pavla nad przepaścią” w wykonaniu Teatru Mladinsko.

12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31.08 – 04.09. w Zakopanem.
Spektakl odbędzie się 2 września o godz. 19.00 w Teatrze Witkacego w Zakopanem.


http://www.spotkania.zakopane.pl/teatr/191/sztuka-teatralna-
http://www.witkacy.pl/goscinny-spektakl-pavla-nad-przepascia.html
http://witkacy-bilety.interticket.pl/program/pavla-nad-przepascia-2144
Strona Teatru Mladinsko: www.en.mladinsko.com

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Akademia Górska
3-4 września 2016, Tatry

Ruszyły zapisy do kolejnej, letniej edycji Akademii Górskiej. Wszyscy miłośnicy gór będą mogli spróbować letnich aktywności pod okiem górskich autorytetów. Akademia Górska odbędzie się w dniach 3-4 września w Tatrach podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim.

 

Ideą projektu jest promocja bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki, a celem - organizacja praktycznych warsztatów z autorytetami z dziedziny górskiej: ratownikami TOPR,   instruktorami Polskiego Związku Alpinizmu oraz przewodnikami Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. W Akademii może wziąć udział każdy interesujący się letnimi aktywnościami górskimi. Podczas 2 dni eksperci przeprowadzą warsztaty z zakresu następujących dziedzin: turystyka, wspinaczka, nawigacja. Dodatkowo odbędą się warsztaty z zakresu bezpiecznego poruszania się latem po górach, udzielania pomocy w górach i aklimatyzacji.

Zapisy i szczegóły: www.akademia-gorska.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TATRA VERTICAL – pobiegnij z kozicami!

 


Chcesz  spróbować swoich sił w górskim biegu w sercu Tatr? Weź udział w Tatra Vertical, który odbędzie się 13 sierpnia w Tatrach Zachodnich. To wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić się na dystansie ok. 10 km i przewyższeniu liczącym ponad 1000 metrów, w wysokogórskich warunkach. Start w jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin – Chochołowskiej, a meta  - na Wołowcu (2064 m n.p.m.).  Zapisy trwają!


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

12. Spotkania z Filmem Górskim


Zimowi zdobywcy Nanga Parbat –Simone Moro i Alex Txikon będą gwiazdami 12. Spotkań z Filmem Górskim. Zaproszony został Andrzej Bargiel, który rozpoczął właśnie swój wyścig o tytuł Śnieżnej Pantery. Przyjadą także legendarny John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu. 12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31 sierpnia – 4 września w Zakopanem.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska