• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

TPN: Dwa tysiące tatrzańskich drzew trafi do zakopiańskich ogrodów

Burmistrz Miasta Zakopane i Tatrzański Park Narodowy serdecznie zapraszają do udziału w akcji sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów w Zakopanem, która odbędzie się 12 i 13 maja.

 

W piątek 12 maja dzieci ze szkół i przedszkoli wraz z opiekunami otrzymają sadzonki drzew i krzewów, które posadzą z pomocą pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego na terenach zieleni miejskiej. Będzie to ciekawa lekcja na temat górskiej przyrody.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe odbiorą sadzonki w sobotę 13 maja. Tego samego dnia w godzinach 9.00–12.00 zapraszamy na  Dolną Rówień Krupową (za budynek urzędu miasta) wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby dostać drzewka i posadzić je w swoich ogrodach czy na działkach w Zakopanem. Będą to przede wszystkim jawory i limby. Zapewnimy również fachowe doradztwo z  podstaw sadzenia i dalszej pielęgnacji drzew i krzewów. Liczba sadzonek jest ograniczona, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, na podobną akcję można liczyć jesienią. Osoby zainteresowane sadzonkami innych rodzimych gatunków będą mogły zgłaszać taką chęć – w kolejnych akcjach w miarę możliwości prośby takie będą uwzględniane.

Sadzonki zostaną dostarczone przez szkółki Tatrzańskiego Parku Narodowego i Gminę Miasto Zakopane.


Więcej informacji na stronie: www.zakopane.eu i pod numerem: 18 20 20 474 (Wydział Ochrony Środowiska UMZ).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

OSPA NA KUDLACZACH...


Zapraszamy serdecznie do Schroniska PTTK na Kudlaczach na kolejna edycje Festiwalu Otwarta Scena Piosenki Autorskiej.

Wystapia: Tomek Olesinski, Piotr Rogala, Zielony Szlak, Wlodek Mazon i przyjaciele. 13.05.2017, poczatek o godz. 18.00. Wstep wolny, rezerwacja miejsc: 12 2748995 oraz 604 876110. Wiecej informacji: www.kudlacze.pttk.pl


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Wesołych Świąt!

 

 

Wesołego zajączka, co po stole bryka.

Smacznościami wypełnionymi, Świątecznego koszyka.

Smacznego jajka, mokrego dyngusa.

Radości płynącej, ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Pogody ducha oraz niezapomnianych chwil, spędzonych przy wspólnym stole z najbliższą rodziną.

Spokojnych Świąt Wielkanocnych

życzy Redakcja

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TPN: Bądź opiekunem krokusów

 

Przed nami sezon na krokusy. Z roku na rok te urocze fioletowe kwiatki ściągają coraz większe rzesze miłośników. To dobrze, ale ważne jest, by nie stracić przy tym głowy. Poniżej nasze wskazówki, jak w przyjemny i bezpieczny – dla obu stron –  sposób podziwiać krokusowe dywany w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Najazd na krokusy

Od kilku lat obserwujemy duże nasilenie ruchu turystycznego w czasie kwitnienia krokusów. W ubiegłym roku w marcowo-kwietniowe weekendy Dolina Chochołowska przeżywała prawdziwe oblężenie. Rozkwit krokusów oraz piękna pogoda sprawiły, że do tej słynnej doliny zjechała masa turystów.  Z szacunków wynikało, że w jedną z niedziel do  Chochołowskiej weszło ponad 20 tys. osób! Przypominamy, że mimo że Dolina Chochołowska, jak i przyległa Dolina Lejowa leżą w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, to za obsługę ruchu turystycznego na tych szlakach odpowiedzialna jest Wspólnota Leśna Ośmiu Uprawnionych Wsi w Witowie. Wspólnota odpowiada między innymi za punkty wejścia do obu dolin, a więc sprzedaż biletów wstępu.
Rekordowa liczba turystów przełożyła się na spore problemy organizacyjne. Na szlaku panował bardzo duży tłok, podczas gdy inne doliny w Tatrzańskim Parku Narodowym niemal świeciły pustkami. Na szczęście mimo tak wysokiej frekwencji na Polanie Chochołowskiej nie doszło do zadeptania krokusów. Na miejscu oprócz pracowników Straży Parku i Służby Parku byli wolontariusze TPN, którzy upominali osoby oddalające się dalej niż kilka metrów od ścieżki czy wchodzące w łany krokusów. Zdecydowana większość turystów ze zrozumieniem podchodziła jednak do upomnień i podporządkowywała się poleceniom. Po tłumach nie pozostało zbyt wiele śmieci. Zauważyliśmy, że turyści pilnowali siebie nawzajem, co bardzo nas cieszy.
W tej chwili z dnia na dzień krokusów w Tatrach przybywa, rozpoczyna się szczyt kwitnienia, który potrwa ok. dwa tygodnie – wiele zależy od pogody. Może to oznaczać turystyczny najazd w dwa pierwsze weekendy kwietnia.

Czy rosnące zainteresowanie nie zagraża w tym czasie tatrzańskiej roślinności?

Raczej nie, oczywiście jeśli turyści przestrzegają zasad: nie schodzą ze znakowanych szlaków i nie depczą  krokusów. Dla pozostałych roślin zagrożenie jest małe, bowiem jest to początek sezonu wegetacyjnego i większość z nich jeszcze nie rozpoczęła się rozwijać.

Jakie działania podejmie Park?
Oprócz akcji edukacyjno-informacyjnej przewidzieliśmy wzmożone patrole Straży Parku i Służby Parku. Podobnie jak w ubiegłym roku korzystamy również z pomocy wolontariuszy TPN. Nawiązaliśmy kontakt ze Wspólnotą 8 Wsi w Witowie, żeby uniknąć zeszłorocznej sytuacji, kiedy obsługa kas nie nadążała ze sprzedażą biletów, co było przyczyną różnych nieprzyjemnych sytuacji. W tym roku będzie więc więcej kas i toalet.

Niestety nie mamy bezpośredniego wpływu  na parkowanie samochodów na dzikich parkingach, na gruntach prywatnych poza granicami Parku –  chociaż zdarza się, że samochody są parkowane w krokusach. Dlatego apelujemy do turystów o rozsądek i zapoznanie się z naszymi poradami.

Wybierasz się na krokusy? Przeczytaj

1. Gdzie kwitną krokusy?
Nie tylko na Polanie Chochołowskiej. Duże ich skupiska można podziwiać w wielu  innych miejscach w Tatrach i na Podhalu. Są to m.in.:

 


Dolina Kościeliska
Kalatówki
Polana Kopieniec
Droga pod Reglami
Zakopane - Toporowa Cyrhla
Kościelisko
Witów
Dzianisz

2. Jak dostać się do Doliny Chochołowskiej?


Komunikacja zbiorowa
Jeśli wybierasz się do Doliny Chochołowskiej w weekend, możesz skorzystać z komunikacji zbiorowej. Zaoszczędzisz sobie problemów z parkowaniem. Busy odjeżdżają spod dworca PKP w Zakopanem:  –> kierunek Dolina Chochołowska, –> kierunek Czarny Dunajec.

Pieszo
Do Doliny Chochołowskiej można także dojść pieszo: –> z Kir Drogą pod Reglami (50 min), –> lub z Doliny Kościeliskiej Ścieżką nad Reglami (2,5 godz.). O tej porze roku na szlakach możemy się spodziewać śniegu, lodu, a miejscami też sporo błota.

Rowerem
Szlak z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej jest udostępniony dla rowerów. Za wjazd rowerem do Doliny Chochołowskiej Wspólnota Leśna 8 Wsi pobiera dodatkową opłatę 5 zł. W weekendy nie polecamy wypraw rowerem do Doliny Chochołowskiej. Poruszanie się w tłumie ludzi, na mokrej lub oblodzonej drodze może być niebezpieczne.

Samochodem
Parking samochodowy znajduje się przed Siwą Polaną. Ilość miejsc jest ograniczona. Przy dużym ruchu już rano nie ma miejsc, a droga dojazdowa jest zakorkowana. Samochód można zostawić także na dużych parkingach przy Dolinie Kościeliskiej i stamtąd dojść pieszo. Prosimy, aby nie parkować samochodów na okolicznych prywatnych polanach (tam również rosną krokusy, które są rozjeżdżane kołami aut!), ani na drogach wewnętrznych (blokowanie wjazdu).


3. Kodeks miłośnika krokusów:


Zdjęcie krokusów: Jarosław Putaj

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach otwarte

 


Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest codziennie. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu. W każdą sobotę i niedzielę zimy (do końca marca) w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy. W najbliższy weekend przewodnik będzie także w piątek, 6 stycznia.
Dodatkowo każdego dnia od 10 do 15 na miejscu będzie wolontariusz TPN, który udostępni sprzęt lawinowe abc.


Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.
Centrum zakupiono 4lata temu w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu w akcję PZU.


Celem akcji jest edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa wśród turystów działających zimą w górach. Tej zimy odbywa się już jej szósta edycja. Organizatorem akcji jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Partnerem głównym jest PZU. Partnerzy: Pieps, Ortovox, Mammut, Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego. Patronat medialny sprawują: Radio RMF FM, Góry, Wspinanie.pl, magazyn n.p.m., SkiMagazyn.


Szczegóły: www.lawinoweabc.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska