• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

TPN: Uwaga, zamknięcie granic w Tatrach!

W okresie od 4 lipca 2016 r. do 2 sierpnia 2016 r. przywrócona zostaje kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową. Dotyczy to także Tatr.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę będzie można przekraczać wyłącznie w następujących punktach:

1. Łysa Polana – przejście drogowe.
2. Rysy – przejście piesze (czerwony szlak turystyczny).

Informacja na podstawie:
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i administracji z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną.


Jak czytamy w rozporządzeniu ograniczenie wprowadzone zostaje w związku z organizacją Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie oraz organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TATRZAŃSKI FESTIWAL BIEGOWY: 3 BIEGI W TATRACH. 13-14.08


 

13 i 14 sierpnia zapowiada się prawdziwe święto dla miłośników biegów górskich. 13 sierpnia zawodnicy wezmą udział w Tatra Fest Biegu na dystansie ok. 56 kilometrów, którego trasa wiodła będzie z Zakopanego na grań Tatr na odcinku Grześ – Rakoń – Wołowiec, Starorobociański Wierch – Ornak z powrotem do Zakopanego. Dla wszystkich, którzy chcą wystartować, ale wolą krótsze dystanse, tego samego dnia odbędzie się Tatra Vertical. Dzień później – 14 sierpnia coś na „deser”:  Bieg Świstaka - krótszy, ale za to z niespodziankami, takimi jak kąpiel w beczce z wodą z górskiego potoku!

Szczegóły w rozszerzeniu newsa...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie


Dr Paweł Skawiński, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz himalaista Janusz Gołąb spotkali się z publicznością podczas Spotkań z Filmem Górskim, które w dniach 13-14 maja gościnnie odbyły się w Sopocie.

 


Zakopiański festiwal „pojechał” nad morze w ramach współpracy miast partnerskich Zakopanego i Sopotu. W nowoczesnych wnętrzach Sopoteki publiczność mogła nie tylko spotkać się w goścmi, ale  także obejrzeć górskie filmy: „No Ski No Fun” o Andrzeju Bargielu i „Jurek” - portret Jerzego Kukuczki oraz „złotej dekady” polskiego himalaizmu (Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim), a także: „Miejsce” (15-minutowy obraz pokazujący pracę Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu), „Sunakali” „Verso dove” oraz „Life and Climbs – Chris Bonington”.
Okazją było otwarcie sezonu letniego w Sopocie oraz wizyta władz Zakopanego w nadmorskim kurorcie. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz burmistrz Zakopanego Leszek Dorula rozpoczęli sezon letni zamieniając na scenie ustawionej na „Monciaku” deskę snowboardową na deskę surfingową. W grudniu przedstawiciele Sopotu jak co rok przyjadą do Zakopanego, gdzie otwarty zostanie sezon zimowy.
Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie były jednocześnie promocją zakopiańskiego festiwalu oraz zaproszeniem na jego 12. edycję, która odbędzie się pod Giewontem w dniach 31.08 – 04.09.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Szymaszek

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

SPOTKANIA Z FILMEM GÓRSKIM W SOPOCIE
13 – 14. 05. 2016Tatry nad Bałtykiem? Dlaczego nie? Otwarcie Sezonu Letniego w Sopocie to znakomita okazja do eksplorowania gór świata, od Tatr po Himalaje, bez konieczności opuszczania nadmorskiego kurortu. Sopot gości Spotkania z Filmem Górskim - jeden z największych festiwali filmów górskich w Polsce, który od 11 lat odbywa się w Zakopanem na początku września. 13 i 14 maja zapraszamy do Sopoteki na Spotkania z Filmem Górskim. Gwoździem programu będzie spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem. Z sopocką publicznością spotka się również dr Paweł Skawiński  - znawca przyrody Tatr, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Na Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie zapraszają partnerskie miasta Zakopane i Sopot oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Spotkania z Filmem Górskim w Sopocie są jednocześnie zaproszeniem na 12. edycję Spotkań, która odbędzie się w dniach 31.08 – 04. 09. w Zakopanem. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na: www.spotkania.zakopane.pl

Program w rozszerzeniu newsa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Niedźwiedzie na i pod Kasprowym
Pod koniec kwietnia niemałą medialną sensację wywołały młodociane niedźwiedzie brunatne, które pojawiły się na Myślenickich Turniach i na Kasprowym Wierchu. Zachowywały się trochę jak niedźwiedzie z ogrodu zoologicznego, pozując do zdjęć w oczekiwaniu na łatwy kęs chleba lub jabłka. Sytuacja ta, z pozoru niewinna, skutkować może uzależnieniem się tych zwierząt od ludzi i koniecznością ich eliminacji z naturalnego środowiska. Dlatego Tatrzański Park Narodowy podjął odpowiednie działania.Pierwsze sygnały o podchodzeniu młodego niedźwiedzia pod budynek pośredniej stacji kolejki na Myślenickich Turniach pojawiły się w połowie kwietnia. Niedźwiedź robił się coraz śmielszy. W ostatnich dniach kwietnia pojawiał się już z dużą regularnością, przechodził przez ogrodzenie bezpośrednio w pobliże budynku. Informacja o tym, że na Myślenickich Turniach można łatwo zobaczyć i sfotografować niedźwiedzia, szybko zaczęła się rozchodzić po Zakopanem. Zaczął też podchodzić do ludzi, których na szczęście nie było zbyt wielu. 26 kwietnia lokalny tygodnik zamieścił krótki film, na którym widać, jak niedźwiedź czeka przy siatce ogrodzeniowej, aż ktoś zacznie go dokarmiać.

Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, gdy w czwartek 28 kwietnia inny, nieco mniejszy niedźwiadek pojawił się na szczycie Kasprowego Wierchu. W poszukiwaniu pokarmu podchodził bezpośrednio pod ściany budynku górnej stacji kolejki linowej. Miał też nieprzyjemną przygodę z lawiną wywołaną przez narciarza nielegalnie zjeżdżającego Żlebem pod Palcem. Zdjęcia niedźwiedzia baraszkującego po szczycie Kasprowego Wierchu trafiły do sieci, a z nich do mediów ogólnopolskich.

Noc spędził pod peronem kolejki, gdzie w kącie, tuż przy murze wygrzebał sobie dziurę w śniegu. W piątek 29 marca ruch turystyczny na Kasprowym Wierchu był już bardzo duży. Licznie pojawiły się też ekipy reporterów telewizyjnych. Część z nich czatowała na Myślenickich Turniach, część kręciła na żywo ze szczytu, co było dość łatwe, bo niedźwiadek zasnął sobie spokojnie kilka metrów od muru po wschodniej stronie.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Objęliśmy patronatem:

 Górskie forum

Górskie Forum:
www.forum.e-tatry.com

Grupa Górska