• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

HOKUS KROKUS

Nie czarujmy się – krokusy same się nie ochronią. Kolejna odsłona udanej akcji TPN i gminy Kościelisko

Krokus, a właściwie szafran spiski, bo tak brzmi jego polska nazwa gatunkowa, jest pierwszym zwiastunem wiosny. Pojawia się na przełomie marca i kwietnia, przykrywając tatrzańskie polany spektakularnym fioletowym płaszczem. Krokusy – jeden z najsłynniejszych tatrzańskich symboli – co roku przyciągają do Tatr tłumy turystów ciekawych tego niezwykłego zjawiska. Niestety wielu z nich przez nieuwagę niszczy kwiaty lub dewastuje otoczenie polan krokusowych. Tatrzański Park Narodowy i gmina Kościelisko, chcąc zapobiec tym zjawiskom, zapowiadają drugą edycję akcji – HOKUS KROKUS.


 

Ani kroku(s) dalej!

Aby chronić krokusy, TPN i gmina Kościelisko prowadzą szeroko zakrojoną kampanię w obronie kwiatów. Zeszłoroczna odsłona zawładnęła internetem. Odbiorcy mogli ją dostrzec na terenie parku oraz niemal we wszystkich polskich mediach, które informowały o akcji i zachęcały do ochrony kwiatów. Turyści byli ostrzegani przez plakaty, a na „opornych” czekały symboliczne blokady z hasłem „Ani kroku(s) dalej!”, ustawione w miejscach najbardziej narażonych na podeptanie. Działania zwieńczył sukces – udało się ograniczyć straty w znacznym stopniu, a wielu nieświadomych turystów nie tylko zdało sobie sprawę ze skali problemu, ale nawet przyłączyło się do akcji, strofując innych wędrowców na szlaku.

Turyści depczą im po piętach

Jedyna w swoim rodzaju fioletowa mozaika od lat przyciąga miłośników przyrody na tatrzańskie polany. Zwłaszcza w ostatnich latach Dolina Chochołowska przeżywa prawdziwe oblężenie. Niestety sporo osób nie przestrzega zasad. Nieuważni turyści depczą kwiaty, jeszcze bardziej nierozważni organizują wśród nich sesje fotograficzne, a są i tacy, którzy wręcz liczą na piknik w krokusach. Efektem ich lekkomyślności są stratowane pola krokusów, pozostawione śmieci. Gwałtowny wzrost popularności krokusowych wypraw w ostatnich latach skutkował olbrzymimi korkami, kolejkami do punktu wejściowego i rekordowym tłokiem na szlaku.

– Skupiska krokusów, nazywanych często przez górali „tulipankami”, można spotkać nie tylko w Dolinie Chochołowskiej, ale również w innych miejscach Tatr i Podhala – są to na przykład Dolina Kościeliska, Kalatówki, Kopieniec, Droga pod Reglami, Toporowa Cyrhla, Kościelisko, Witów czy Dzianisz. Co roku zachęcamy też do korzystania z transportu publicznego, promujemy kodeks miłośnika krokusów, zapraszamy do odpowiedzialnego obcowania z przyrodą. Tatry należą do nas wszystkich, a to zakłada też wspólną odpowiedzialność za to miejsce – komentuje Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

– Krokusy są wiosennym symbolem gminy Kościelisko, kwiaty można podziwiać w każdej z trzech miejscowości, w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie. Jako gmina stawiamy na rozwój świadomej turystyki, a aspekt ochrony  przyrody  jest nam szczególnie bliski. Dlatego też w ubiegłym roku zintensyfikowaliśmy współpracę z TPN-em, wspólnie określiliśmy cele i metodycznie rozwijamy projekt. Dla naszych miejscowości to działania priorytetowe, w które odpowiedzialnie angażują się wszystkie służby, tak aby i wymiar edukacyjny, i przyjemność płynąca wprost z turystki były wzorowe. Pamiętajmy: gmina Kościelisko to wspólna wartość – dodaje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Wielka rodzina krokusów

W Polsce krokusy objęte są ochroną. Populacja słynnego „tulipanka” na Polanie Chochołowskiej – obecnie najbogatszej w kwiaty i jednej z dwóch największych – w latach 2005–2010 liczyła około 14 milionów kwitnących osobników. W tym samym czasie ogólna liczba, czyli z uwzględnieniem osobników płonnych, oscylowała w przedziale 36–52 milionów. Dość szczegółowe badania prowadzone w ostatnim 15-leciu pozwalają oszacować ogólną liczbę kwiatów na obszarze TPN na przynajmniej 120–130 milionów!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TPN: Nie strzelaj w sylwestra!

 

Sylwester to czas radości. Wiemy, wiemy. Też lubimy poświętować, ale po raz kolejny musimy zaapelować o ciszę. Zanim odpalicie fajerwerki, zastanówcie się, czy w pobliżu nie ma zwierząt – dzikich, bezdomnych, domowych. Huk wywołuje u nich olbrzymi stres, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia. Nie bądźmy egoistami, świat należy nie tylko do nas, ludzi.


Wesprzyj nas i dołącz do naszej akcji „Nie strzelaj w sylwestra!” na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/523937701320908/


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Wesołych Świąt


Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był jeszcze lepszy niż ten, który właśnie przemija.

życzy redakcja

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Sześć rdzennych kobiet z boliwijskiego ludu Ajmara, pragnie stanąć na szczycie najwyższej góry swojego kraju – Sajamie. Kiedyś pracowały wyłącznie jako kucharki i tragarki, karmiące turystów i dostarczające ich plecaki do baz pod szczytami najwyższych gór Boliwii. Jednak zawsze miały w sobie tę ciekawość: jakie to uczucie stać na szczycie? Postanowiły ją zaspokoić, a także pokazać, że mogą na równi z mężczyznami zdobywać szczyty, nawet nie rezygnując ze swoich codziennych, tradycyjnych strojów.

 


Do tej pory zdobyły już pięć 6-tysięczników: Illimani, Huayna Potosí, Acotango, Parinacota i Pomarapi. Mają więc doświadczenie i determinację, a jedyną przeszkodą są finanse. Przeszkodą, której same nie pokonają. Możesz pomóc im zrealizować najważniejszy punkt ich projektu pod tym linkiem: www.generosity.com/community-fundraising/indigenous-women-climb-the-highest-peak-of-bolivia

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Po raz szósty posprzątamy Tatry!

 


Już 30 czerwca i 1 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 6. edycji projektu Czyste Tatry! Rafał Sonik, organizator akcji, wspólnie z ambasadorami i wolontariuszami projektu wyruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to co zostawili po sobie mniej eleganccy turyści. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Blue Cafe! Szykuje się także bicie rekordu Guinnessa!
Projekt Czyste Tatry, organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska, ma zaledwie sześć lat, ale efekty jego krótkiej historii są zdumiewające. Co roku jednoczy wokół idei wspólnego sprzątania Tatr zaangażowane grono wolontariuszy, znane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich gór. Poza Rafałem Sonikiem ambasadorami projektu są: znany youtube’r ReZigiusz, aktorzy Anna Kerth i Mateusz Janicki, trenerka Adrianna Palka, pogodynek TVN Bartek Jędrzejak, snowboardzista Mateusz Ligocki i inni!

Ubiegłoroczne sprzątanie Polski w ramach projektu Czyste Tatry zaangażowało prawie 4,5 tysiąca ochotników.
Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku i zachęcają wszystkich do rejestrowania się na stronie: www.czystetatry.pl. Podczas akcji „Czyste Tatry” zaplanowana została wyjątkowa akcja edukacyjna na temat recyklingu, stanowiąca również próbę ustanowienia rekordu Polski oraz Guinnessa. Wszyscy wolontariusze będą mogli wziąć udział w układaniu największej mozaiki z 6 ton surowców wtórnych, inspirowanej symboliką narodową.
Materiał do realizacji tego niepowtarzalnego projektu zapewni partner wydarzenia Jan Niezbędny, a będzie to regranulat stworzony z foliowych odpadów, a następnie zabarwiony różnymi kolorami. Po zakończeniu akcji surowiec trafi do fabryki marki i zostanie przetworzony na specjalną linię ekologicznych worków na śmieci Eko Natura, które będą wykorzystane podczas następnej edycji „Czystych Tatr”. W ten sposób zamknięty zostanie krąg, w którym przyroda harmonijnie koegzystuje z człowiekiem.


Inspiratorem projektu oraz jego głównym organizatorem jest znany przedsiębiorca i kierowca rajdowy Rafał Sonik.
-Sześć lat temu znieśliśmy wielką jak Kopiec Wandy górę śmieci. Teraz wyzwaniem przestaje być zniesienie ton śmieci ze szlaków, bo jak choćby ostatnio w Tatrach śmieci jest naprawdę coraz mniej. Rok po roku umacnia się w nas duma z coraz czystszej Polski! – przekonuje wielokrotny uczestnik i laureat słynnego Rajdu Dakar.
W ciągu pięciu edycji, ponad 15 tysięcy wolontariuszy, wspólnymi siłami, zebrało blisko 5000 kg śmieci pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Także dzięki działalności edukacyjnej Stowarzyszenia Czysta Polska, rodacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie, chronionych miejscach. I choć z roku na rok ilość zebranych śmieci się zmniejsza to idea i główny cel projektu pozostają niezmiennie ważne. Co więcej, akcja kontynuowana jest dzięki współpracy z marką Barefoot. Przez okres wakacji wolontariusze z całej Polski uczestniczą w akcji „Barefoot Czysta Plaża” sprzątając śmieci pozostawione w piasku nadmorskich kurortów.
Co czeka uczestników projektu na przełomie czerwca i lipca? Najważniejszym punktem wydarzeń będą Tatry – to dla nich wolontariusze projektu zbiorą się w pierwszych dniach lipca w Zakopanem. Na kilka dni w zielonym sercu miasta, na Górnej Równi Krupowej, stanie miasteczko base-camp projektu. Punktem centralnym będzie biuro Akcji, gdzie już od 29 czerwca będzie można rejestrować się na dostępnym dla wszystkich, bezpłatnym polu namiotowym. Z kolei przez cały piątek, 30 czerwca będzie można zapisywać się do udziału w akcji. W miasteczku organizatorzy, partnerzy i sponsorzy akcji zapewnią mnóstwo atrakcji, m.in.: kiermasz outdoorowy, blok górski z prelekcjami i pokazami filmów, turniej siatkarski oraz treningi przed wyjściem na tatrzańskie szlaki. Główny dzień akcji – 1 lipca – w całości
poświęcony będzie na sprzątanie szlaków. Tego dnia wolontariusze sprawdzą swoje możliwości przy biciu rekordu Guinnessa w układaniu patriotycznego wzoru z materiałów wtórnych. Całość zwieńczy koncert zespołu Blue Cafe!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska