• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

Wesołych Świąt

Świąt choinką pachnących,
Oraz śniegiem skrzypiących,
Prezentów wspaniałych,
Wielu kolęd wyśpiewanych,
Świąt wolnych od zmartwień,
Z barszczem z uszkami i z karpiem.
W Boże Narodzenie samej radości,
A przy stole mnóstwa miłych gości.
W Sylwestra zabawy do samego rana,
Pięknych fajerwerków, dobrego szampana
Wesołych świąt życzy Redakcja

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

„Na Giewont się patrzy” - zapraszamy na prapremierę do Kościeliska

 

Podczas 20. Targów Książki w Krakowie, swoją premierę będzie miała publikacja niezwykła, wielopokoleniowa –„Na Giewont się patrzy”. Wcześniej zapraszamy na prapremierę książki Barbary Caillot Dubus i Aleksandry Karkowskiej, już w najbliższy wtorek (25.10) o godzinie 18.00 do Domu Ludowego w Kościelisku. W programie spotkanie z autorkami i bohaterami książki.

---------------------------------------------------------------------
W miejscu wyjątkowym, gdzie jest wspaniały widok na Giewont, tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców, najstarsi górale otworzyli przed autorkami swoje domy i serca. Opowiadali o swoim dzieciństwie i życiu codziennym. Wspominali czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne. Ich wzruszające historie przeplecione zostały w książce starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami rozmówców.

Autorki pokazały, jak wyglądało codzienne życie górali pod Giewontem, dając młodym inspirację do rozmów ze starszymi, którzy poczują się potrzebni. Przerzucając kładkę między pokoleniami.


Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oryginały
Partner książki: Tatrzański Park Narodowy

Patroni: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Związek Podhalan w Polsce, GMINA Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, Zakopane.pl

-------------------------------------------------------------------


Książkę można będzie kupić w empikach, wszystkich większych księgarniach internetowych oraz na stronie naszego sklepu sklep.tpn.pl. Jeśli będziecie w Zakopanem to zapraszamy do naszego Punktu Informacji Turystycznej (przy rondzie kuźnickim) oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej (Chałubińskiego 42 a), gdzie również znajdziecie tę pozycję!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

12. Spotkania z Filmem Górskim


W niedzielę 4 września w Zakopanem zakończyły się 12. Spotkania z Filmem Górskim. Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – były głównymi atrakcjami festiwalu.Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce. Odbywał się on w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. W 2 kinach – Giewont i Sokół – oglądać można było filmy o tematyce górskiej i około górskiej. 22 filmy z 15 krajów prezentowane były w ramach międzynarodowego konkursu filmowego; pozostałe – były to projekcje pozakonkursowe, Górskie Kino Nocne oraz pokazy specjalne w tym archiwalny film z pierwszej wyprawy pod K2 z 1909 roku).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

12. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 31.08 – 04.09.

Zobacz filmy  górskie z 15 krajów! Przeżyj prawdziwą górską przygodę!

 


22 filmy z 15 krajów będzie można zobaczyć w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. Do tego kilkadziesiąt filmów poza konkursem. Wśród gości będą najwięksi himalaiści i wspinacze z Polski i zagranicy. Górskie warsztaty z ekspertami, sztuka teatralna, wycieczka retro w Tatry, Puchar Polski we wspinaczce – to kolejne atrakcje zakopiańskiego festiwalu.


Do Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego wyłoniono filmy nadesłane z takich krajów, jak: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. Wśród filmów będzie 15 pokazów premierowych w Polsce. Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich 2 lat. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury. Na zwycięzców czeka siedem nagród, w tym Grand Prix w wysokości 4000 PLN. Nagrodami są od lat charakterstyczne i unikatowe rzeźby autorstwa zakopiańczyka Rząsy.

Przypominamy o głosowaniu na Nagrodę Publiczności 12. SzFG!
Kilkadziesiąt innych filmów zostanie pokazanych poza konkursem. W ramach Nocnego Kina Górskiego zostanie zaprezentowany „Tryptyk Tatrzański” w reżyserii Jerzego Surdela, w skład którego wchodzą trzy filmy: „Dwóch”, „Odwrót”, „Akcja”.

 

12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31.08 – 04.09. w Zakopanem. W tym roku gośćmi będą m.in. zimowi zdobywcy Nanga Parbat – Simone Moro i Alex Txikon. Andrzej Bargiel opowie o swoim wyścigu do prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Przyjadą legenda wspinaczki John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu – Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej „Pawla nad przepaścią“. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku.


Planowane jest spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirują spotkania z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi, oraz jednym z naszych najlepszych himalaistów Januszem Gołąbem. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” przypomnimy postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Nie zabraknie innych akcentów literackich. Zapraszamy na promocję książek o tematyce górskiej, które na festiwal trafią niemal wprost z drukarni!


Jak co rok czeka nas wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił na slacklinie oraz zrobić górskie zakupy na kiermaszu outdoorowym. A wszystko to na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie na potrzeby zawodów stanie ściana wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, gdzie mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności. Każdy będzie mógł wybrać się na wycieczkę górską bez programu w stylu retro. Zapraszamy również na Akademię Górską – warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami.

Program, rezerwacje biletów, szczegóły dostępne są na: www.spotkania.zakopane.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

SZTUKA TEATRALNA „Pavla nad Przepaścią” podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim!

Spotkania z Filmem Górskim oraz Teatr Witkacego zapraszają na spektakl „Pavla nad przepaścią”, który odbędzie się w ramach 12. Spotkań z Filmem Górskim.

 

Spotkania z Filmem Górskim to nie tylko filmy, czego można doświadczyć co rok podczas kolejnych edycji festiwalu. To również spotkania z ludźmi, książkami, fotografią, w końcu z górami i wspinaniem bezpośrednio - poprzez warsztaty Akademii Górskiej, zawody Zako Boulder Power, czy wycieczkę w stylu retro. To cała górska przestrzeń. W tym roku organizatorzy poszerzają ją o... teatr.

Mladinsko Theatre z Ljubljany przedstawi historię słoweńskiego alpinizmu w sztuce „Pavla nad Przepaścią” inspirowaną życiem alpinistki Pavli Jesih, która na początku XX wieku jako jedna z pierwszych kobiet wspinała się w górach i przeszła wiele nowych dróg. Pavla, po poważnym wypadku na Mount Velika Mojstrovka w 1933 roku, zajęła się kinematografią. Ostatnie życzenie Pavli, żeby jej prochy rozrzucono na górze Mount Spik, nie zostało spełnione, więc do dziś wspina się po deskach teatralnej sceny... Sztuka z elementami wspinaczkowymi wyśmienicie obrazuje nieskończone piękno alpinizmu.

Teatr Mladinsko powstał w latach 50. XX wieku i jest uznany na arenie międzynarodowej. „Pavla nad Przepaścią” z dużym powodzeniem wystawiana była w Słowenii, we Włoszech, w Macedonii i Kolumbii. W 2014 roku spektakl  był nominowany do nagrody Grum Award za najlepsze słoweńskie przedstawienie. Organizację wydarzenia podczas 12.SzFG wspiera Ambasada Słowenii w Polsce.

Ambasador Republiki Słowenii w Polsce J.E. Pan Robert Krmelj objął patronat honorowy nad przedstawieniem „Pavla nad przepaścią” w wykonaniu Teatru Mladinsko.

12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31.08 – 04.09. w Zakopanem.
Spektakl odbędzie się 2 września o godz. 19.00 w Teatrze Witkacego w Zakopanem.


http://www.spotkania.zakopane.pl/teatr/191/sztuka-teatralna-
http://www.witkacy.pl/goscinny-spektakl-pavla-nad-przepascia.html
http://witkacy-bilety.interticket.pl/program/pavla-nad-przepascia-2144
Strona Teatru Mladinsko: www.en.mladinsko.com

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Objęliśmy patronatem:

 Grupa Górska