• Tatry
  • Dolomity
  • Korona Gór Polskich
  • Grupa Górska
  • Główny Szlak Beskidzki

e-tatry.com

SZTUKA TEATRALNA „Pavla nad Przepaścią” podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim!

Spotkania z Filmem Górskim oraz Teatr Witkacego zapraszają na spektakl „Pavla nad przepaścią”, który odbędzie się w ramach 12. Spotkań z Filmem Górskim.

 

Spotkania z Filmem Górskim to nie tylko filmy, czego można doświadczyć co rok podczas kolejnych edycji festiwalu. To również spotkania z ludźmi, książkami, fotografią, w końcu z górami i wspinaniem bezpośrednio - poprzez warsztaty Akademii Górskiej, zawody Zako Boulder Power, czy wycieczkę w stylu retro. To cała górska przestrzeń. W tym roku organizatorzy poszerzają ją o... teatr.

Mladinsko Theatre z Ljubljany przedstawi historię słoweńskiego alpinizmu w sztuce „Pavla nad Przepaścią” inspirowaną życiem alpinistki Pavli Jesih, która na początku XX wieku jako jedna z pierwszych kobiet wspinała się w górach i przeszła wiele nowych dróg. Pavla, po poważnym wypadku na Mount Velika Mojstrovka w 1933 roku, zajęła się kinematografią. Ostatnie życzenie Pavli, żeby jej prochy rozrzucono na górze Mount Spik, nie zostało spełnione, więc do dziś wspina się po deskach teatralnej sceny... Sztuka z elementami wspinaczkowymi wyśmienicie obrazuje nieskończone piękno alpinizmu.

Teatr Mladinsko powstał w latach 50. XX wieku i jest uznany na arenie międzynarodowej. „Pavla nad Przepaścią” z dużym powodzeniem wystawiana była w Słowenii, we Włoszech, w Macedonii i Kolumbii. W 2014 roku spektakl  był nominowany do nagrody Grum Award za najlepsze słoweńskie przedstawienie. Organizację wydarzenia podczas 12.SzFG wspiera Ambasada Słowenii w Polsce.

Ambasador Republiki Słowenii w Polsce J.E. Pan Robert Krmelj objął patronat honorowy nad przedstawieniem „Pavla nad przepaścią” w wykonaniu Teatru Mladinsko.

12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31.08 – 04.09. w Zakopanem.
Spektakl odbędzie się 2 września o godz. 19.00 w Teatrze Witkacego w Zakopanem.


http://www.spotkania.zakopane.pl/teatr/191/sztuka-teatralna-
http://www.witkacy.pl/goscinny-spektakl-pavla-nad-przepascia.html
http://witkacy-bilety.interticket.pl/program/pavla-nad-przepascia-2144
Strona Teatru Mladinsko: www.en.mladinsko.com

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Akademia Górska
3-4 września 2016, Tatry

Ruszyły zapisy do kolejnej, letniej edycji Akademii Górskiej. Wszyscy miłośnicy gór będą mogli spróbować letnich aktywności pod okiem górskich autorytetów. Akademia Górska odbędzie się w dniach 3-4 września w Tatrach podczas 12. Spotkań z Filmem Górskim.

 

Ideą projektu jest promocja bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki, a celem - organizacja praktycznych warsztatów z autorytetami z dziedziny górskiej: ratownikami TOPR,   instruktorami Polskiego Związku Alpinizmu oraz przewodnikami Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. W Akademii może wziąć udział każdy interesujący się letnimi aktywnościami górskimi. Podczas 2 dni eksperci przeprowadzą warsztaty z zakresu następujących dziedzin: turystyka, wspinaczka, nawigacja. Dodatkowo odbędą się warsztaty z zakresu bezpiecznego poruszania się latem po górach, udzielania pomocy w górach i aklimatyzacji.

Zapisy i szczegóły: www.akademia-gorska.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

TATRA VERTICAL – pobiegnij z kozicami!

 


Chcesz  spróbować swoich sił w górskim biegu w sercu Tatr? Weź udział w Tatra Vertical, który odbędzie się 13 sierpnia w Tatrach Zachodnich. To wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić się na dystansie ok. 10 km i przewyższeniu liczącym ponad 1000 metrów, w wysokogórskich warunkach. Start w jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin – Chochołowskiej, a meta  - na Wołowcu (2064 m n.p.m.).  Zapisy trwają!


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

12. Spotkania z Filmem Górskim


Zimowi zdobywcy Nanga Parbat –Simone Moro i Alex Txikon będą gwiazdami 12. Spotkań z Filmem Górskim. Zaproszony został Andrzej Bargiel, który rozpoczął właśnie swój wyścig o tytuł Śnieżnej Pantery. Przyjadą także legendarny John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu. 12. Spotkania z Filmem Górskim odbędą się w dniach 31 sierpnia – 4 września w Zakopanem.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Więcej…

 

Ponad 4 tysiące wolontariuszy sprawiło, że Tatry znów są czyste!

 

fot.Mateusz Pabiańczyk/Czysta Polska


To było wielkie święto tych, którym nieobca jest troska o czystość najpopularniejszych tatrzańskich szlaków! Wczorajszym plenerowym koncertem zespołu Piersi, zakończyła się piąta - rekordowa! - edycja akcji "Czyste Tatry". Mimo niesprzyjającej aury, w góry wyruszyło grubo ponad 4 tysiące wolontariuszy, "uzbrojonych" w gumowe rękawice i worki na śmieci, ufundowane przez wieloletniego partnera akcji, firmę Jan Niezbędny. W sumie po dokładnych podliczeniach okazało się, że ze szlaków zniesionych zostało 280 kilogramów śmieci pozostawionych przez turystów. Tym samym udało się podtrzymać tendencję z ubiegłych edycji - mimo rosnącej liczby uczestników, zebranych odpadków jest coraz mniej.

-To jest niesamowite! Jest nas coraz więcej, a mimo to śmieci znosimy coraz mniej. To tylko świadczy o skuteczności działań, szczególnie w walorze edukacyjnym. Pokazujemy, że można świetnie się bawić, jednocześnie pamiętając o czystości naszych najwspanialszych gór - mówi organizator akcji, znany rajdowiec Rafał Sonik.

Tym razem na uczestników 5. edycji "Czystych Tatr", w miasteczku ulokowanym na zakopiańskiej Dolnej Równi Krupowej, czekała masa atrakcji, na czele z biciem rekordu Guinnessa. Przy wsparciu wolontariuszy z zakretki.info, ułożono największy w Polsce wzór z odpadów biodegradowalnych - nakrętek od butelek. Już wczoraj stwierdzono rekord naszego kraju, a najprawdopodobniej także Guinnessa, choć na oficjalne potwierdzenie organizatorzy muszą poczekać jeszcze kilka tygodni. Ponadto, wolontariusze przez 2 dni zabawy korzystać mogli z bezpłatnego pola namiotowego, boisk do siatkówki i badmintona, a także zobaczyć co też przygotowali dla nich organizatorzy kiermaszu out-door'owego.

Na zakończenie dla wszystkich zagrał zespół Piersi, dając dowód na to, że "będzie się działo" i to już za rok, podczas kolejnej edycji akcji Czyste Tatry!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Objęliśmy patronatem:

 Górskie forum

Górskie Forum:
www.forum.e-tatry.com

Grupa Górska